International week w Jagiellonce.
- 19.04.2023 21:01
Czas na rewizytę uczniów z IES Hermanos Medina Rivilla w Bailen, IES LLOPIS MARÍ w Cullera w Hiszpanii, Liceo Scientifico Aristotele z Rzymu
Po styczniowej wizycie naszych uczniów w hiszpańskim Bailen, nadszedł czas na rewizytę uczniów z IES Hermanos Medina Rivilla w Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Wł. Jagiełły w Płocku.
Pierwszy dzień to wielki dzień powitań, wzruszających spotkań po dwumiesięcznej przerwie. Dziś uczniowie hiszpańscy zostali oprowadzeni po szkole przez uczniów polskich oraz ugoszczeni polskimi słodkościami na drugie śniadanie.
Jako że jest to projekt dla prawdziwych matematyków, świętowali dzień liczby Pi.
Doskonalili swoje kompetencje językowe na lekcji języka angielskiego, a podczas lekcji robotyki rozwijali swoje umiejętności technologiczne.
Cieszymy się, że tym razem to my możemy ugościć naszych kolegów! Życzymy przyjemnego i efektywnego pobytu w płockiej Jagiellonce!😍Młodzież ze szkoły hiszpańskiej w Bailen wraz z uczniami płockiej Jagiellonki mieli okazję zwiedzić Toruń, poznając jego historię, dziedzictwo narodowe Polski, z którego tak jesteśmy dumni. Wszystko to oczywiście w języku angielskim, rozwijając swoje kompetencje językowe i pogłębiając wiedzę o świecie i jego kulturze. Uczestnictwo w seansie w Planetarium pozwoliło zgłębić tajniki wiedzy o kosmosie. Udział w programie międzynarodowym to niesamowita przygoda i okazja do poznania świata, jego pięknych zakątków wraz z ludźmi otwartymi na nowe doświadczenia i pełnych szacunku wobec innych.
Kolejnego dnia dołączyli do nas uczniowie Liceo Scientifico Aristotele z Rzymu. Pierwsze chwile w naszej szkole to okazja do zwiedzenia pięknego historycznego budynku z ponad 100-letnią tradycją oraz tego nowego i naprawdę nowoczesnego już z XXI wieku. Uczniowie Jagiellonki okazali się świetnymi przewodnikami, trenując swoje umiejętności oprowadzając kolegów po szkole w języku włoskim. Było to prawdziwe wyzwanie, z którym poradzili sobie świetnie. Przecież udział w programie to również rozwój umiejętności językowych. A włoska młodzież mogła poznać interesującą historię naszej szkoły, której słuchała z wielkim zainteresowaniem. Świadomość historii jest bardzo ważna dla młodych ludzi, którzy tworzą współczesne społeczeństwa. Drugie śniadanie przygotowane przez płockich uczniów była z kolei prawdziwą ucztą dla ciała i okazją do poznania polskich smaków. Ciekawość i otwartość na nowe - oto cecha współczesnego nastolatka;)
Grupa młodzieży z Włoch i Hiszpanii goszczącej w płockiej Jagiellonce miała dziś niepowtarzalną okazję spotkać się w Urzędzie Gminy Słupno z Szymonem Marciniakiem, sędzią piłkarskim światowej sławy. Jest to niezapomniane wrażenie, lekcja pokory wobec życia, świadomości zasad panujących w sporcie. Ale jednocześnie spotkanie pełne nadziei, że każdemu może się udać spełnić marzenia, przy własnym zaangażowaniu i ciężkiej pracy. Postawa pana Szymona Marciniaka jest przykładem dla młodych ludzi, jak ważna jest pasja oraz znalezienie własnej drogi i pomysłu na swoje życie. Oby więcej takich ludzi wokół nas! Spotkanie z międzynarodowym arbitrem to okazja do refleksji nad budowaniem własnej ścieżki życiowej. Kolejne piękne doświadczenie w międzynarodowym składzie, otwartym na wyzwania i ciekawym świata.
Grupa z IES Hermanos Medina Rivilla biorąca udział w projekcie z uczniami płockiej Jagiellonki to fascynaci matematyki i technologii. Dlatego ich zadania projektowe polegają na rozwiązywaniu zadań i zagadek matematycznych w oparciu o nowe technologie. Kompetencje cyfrowe są bardzo potrzebne w dzisiejszym, rozwijającym się bardzo szybko, świecie, a udział w programie międzynarodowym pomaga je rozwijać.
W atmosferze przyjaźni międzynarodowej polsko-hiszpańsko-włoskiej, młodzi ludzie rozwijają przede wszystkim kompetencje społeczne. Poznają tradycyjne polskie smaki, nie tylko od strony konsumenta, ale również od strony kuchni, i to dosłownie. Pracując w grupach, przygotowują pierogi, bułeczki i ciastka, które potem ze smakiem zjadają. Pobyt w leśniczówce Paryż w Rzach jest też okazją do poznania okolicznego lasu w towarzystwie leśniczego, który opowiada bardzo ciekawie o lesie, jego roślinności i mieszkańcach. Kolejne piękne doświadczenia dla młodych ludzi, przeżyte wspólnie, z rówieśnikami, w atmosferze przyjaźni, troski o środowisko i współpracy, zwieńczonej nagrodą w postaci pysznych, przygotowanych własnoręcznie, potraw kuchni polskiej. Współpraca, szacunek i tolerancja. Ci młodzi ludzie są dowodem na to, że to jest możliwe!
Kolejna grupa uczniów biorących udział w projekcie poznawała dziedzictwo kulturowe Polski, część naszej historii związanej z Toruniem. Uczniowie płockiej Jagiellonki oprowadzili swoich kolegów z Włoch po mieście służąc za przewodników w języku angielskim. Była to świetny sprawdzian umiejętności językowych i wiedzy historycznej, z którym świetnie sobie poradzili. A seans o zorzach polarnych wzbogacił naszą wiedzę na temat tego zjawiska. Uczniowie biorący udział w projekcie to ludzie ciekawi świata i żądni wiedzy, którzy chcą budować piękną przyszłość wokół siebie.
Kolejny dzień międzynarodowych doświadczeń w płockiej Jagiellonce w ramach programu współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej to dzień pełen różnorodnych aktywności. Od nauki łamańców językowych, piosenek oraz tradycyjnych tańców, poprzez udział w lekcjach, zwiedzanie naszego pięknego miasta, po refleksję na temat skojarzeń i stereotypów związanych z krajami uczestników projektu. Pogłębianie świadomości dziedzictwa kulturowego, jak również szacunku dla innych narodowości to główne priorytety dzisiejszego dnia, z jednoczesnym rozwijaniem kompetencji językowych i społecznych. Współpraca Hiszpanów, Włochów i Polaków to dowód na to, że tam, gdzie jest szacunek i tolerancja, tam jest możliwa przyjaźń. Dzisiejszy dzień był tego dowodem ;)
Uczniowie z rzymskiego Liceo Scientifico Aristotele wraz uczniami płockiej Jagiellonki intensywnie pracowali w szkole tworząc gry planszowe, w które może zagrać każdy chcący rozwijać swoje kompetencje językowe. Uczestniczyli w lekcjach języka angielskiego integrując się z młodzieżą płockiego liceum. Nie zabrakło też smaków kuchni polskiej i włoskiej: na drugim śniadaniu oraz obiedzie przygotowanym przez obie grupy. Był to też moment wspomnień i podsumowań wspólnie spędzonego czasu zarówno w Rzymie, jak i w Płocku. Cudowne wrażenia, doświadczenia, których nie zdobędziemy w szkolnej ławce, piękne przyjaźnie, rozwój wielu kompetencji, w duchu szacunku, otwartości i wzajemnego zrozumienia.
Uczniowie z Cullery w Hiszpanii ze szkoły IES LLOPIS MARÍ CULLERA realizujący projekt Technology in teaching współfinansowany ze środków Unii Europejskiej wraz z uczniami płockiej Jagiellonki dzisiaj zwiedzali Toruń biorąc udział w grze miejskiej i poznając dziedzictwo kulturowe Polski. Poznawanie historii państw, które odwiedzamy, ważnych dla nich momentów, postaci i miejsc jest istotnym elementem w rozwoju człowieka, a także w pogłębianiu własnej świadomości jako obywatela. Z szacunkiem, tolerancją i otwartością wobec drugiego człowieka.
Piąty dzień wymiany Jagiellończyków z uczniami z Cullery był bardzo pracowity. Tworzenie zabawnych historyjek po angielsku, prezentacja szkoły naszych hiszpańskich przyjaciół, wspólna praca nad projektem z użyciem nowoczesnych technologii pełne były interesujących informacji, długich rozmów we wszystkich trzech językach oraz wesołej zabawy w atmosferze przyjaźni i otwartości na kultury naszych krajów. Na koniec podsumowalismy te dwa tygodnie wymiany przelewając na papier wrażenia z pobytu w Hiszpanii i Polsce, opowiadając czego się nauczyliśmy dzięki projektowi Erasmus +, o pięknych i zaskakujących momentach spędzonych razem w szkole, w domu i na wycieczkach. Wkrótce się rozstajemy, ale przyjaźnie i wartości Erasmus + zostaną z nami na długo.
Dla grupy z rzymskiego Liceo Scientifico Aristotele to ostatni wspólny dzień z uczniami płockiej Jagiellonki. Wizyta w Warszawie to lekcja historii, możliwości dyskusji na temat własnej tożsamości oraz rozmów o tolerancji i szacunku wobec innych. Pięknie spędzony razem dzień, który kończy przygodę z projektem At school in Europe to Learn Transversal Skills współfinansowanym ze środków Unii Europejskiej. Wiele cudownych chwil, doświadczeń, rozwój umiejętności i kompetencji, których uczniowie nie zdobędą w szkolnych ławkach. Tym bardziej dziękujemy za ten wspólnie spędzony czas. Mamy nadzieję, że do zobaczenia!!!
Don't cry because it finished, smile because it happened ;)- Wróć do listy artykułów
Ostatnie artykuły