Well being w Irlandii
- 13.05.2024 13:16
Bridgetown CollegeMinęły zaledwie dwa miesiące od wizyty uczniów Bridgetown College w płockiej Jagiellonce. Teraz to Jagiellończycy przyjechali do Irlandii. Wzruszające chwile, pełne radości z ponownego spotkania i uśmiech na ustach wszystkich uczestników projektu.
Przed nami tydzień poświęcony dobrej kondycji: tej fizycznej, jak również psychicznej. Tematy, o których warto rozmawiać. My mamy taką możliwość dzięki programowi współfinansowanemu ze środków Unii Europejskiej.
Pierwszy dzień rozpoczęliśmy irlandzkim śniadaniem, zwiedzając miasteczko Bridgetown, poznając tradycyjny irlandzki taniec, muzykę i elementy języka. Dzień zakończony na warsztatach artystycznych, podczas których uczniowie nauczyli się wykonywać przypinki.
Poznawanie kultury partnerów projektu, wzajemna nauka, wspólna praca w grupach, dobra zabawa i uśmiech, przy jednoczesnym rozwijaniu kompetencji językowych, społecznych, interpersonalnych oraz poznawaniu siebie w nowych sytuacjach i okolicznościach. Nie byłoby to możliwe bez tak cudownej młodzieży i efektywnej współpracy naszych szkół.
Projekt poświęcony jest dobrej kondycji: tej fizycznej, jak i psychicznej. W ramach aktywności mieliśmy okazję uczestniczyć w zajęciach jogi z profesjonalną trenerką, która pokazała nam techniki relaksacyjne, opowedziała o zaletach jogi i przperowadziła z nami trening. Pozlaiśmy też tradycyjne sporty irlandzkie, jak: gaelic football, ladies gaelic football, hurling, camogie, gaelic handball, gaelic rounders. Uczniowie próbowali swoich sił w tych sportach, poznali ich zasady, ćwicząc na boisku szkolnym.
Dzień poświęcony aktywności fizycznej, która jest tak ważna dla dobrego funkcjonowania całego organizmu.
Wizyta w Irlandii to też poznawanie historii kraju i regionu, w którym znajduje się szkoła. Mamy okazję zwiedzić i zobaczyć najważniejsze miejsca i usłyszeć o najbardziej zasłużonych postaciach dla historii Irlandii i Wexford. Zwiedziliśmy Selskar Abbey, Town Walls i Wexford Workhouse. Niezwykłym doswiadczeniem była wizyta w National Opera House, gdzie zwiedziliśmy kulisy, garderobę i sprawdziliśmy akustykę Opery.
Ważne dla miasta Wxford są kościoły: Church of the Assumption oraz Church of the Immaculate Conception, które zwiediliśmy z przewodnikiem, dzięki czemu usłyszeliśmy wiele ciekawych szczegółów na ich temat.
Przewodnicy oprowadzający grupę mówią po angielsku, co jest dla nas okazją do treningu języka. Czysta lekcja historii w języku angielskim.
Wizyta w Waterford, najstarszym mieście Irlandii, to prawdziwa uczta dla oczu i duszy: piękny port, kolorowe murale autorstwa artystów z całego świata tworzą niezwykłą atmosferę tego miejsca. Muzeum Czasu zachęca do refleksji nad czasem, jego wartością i przemijaniem.
Poznawanie krajobrazu Irlandii nie może odbyć się bez odwiedzenia jednej z najstarszych latarń na świecie i drugiej najstarszej działającej nadal latarń na świecie, Hook Head, w hrabstwie Wexford.
W czasie Wielkiego Głodu tysiące Irlandczyków uciekało za Ocean, w poszukiwaniu lepszego życia. W tamtejszych czasach jedynym środkiem transportu był statek a "Dunbrody" to jeden z wielu statków, który pokonywał tę trasę wiele razy. Żaglowiec "Dunbrody" zakotwiczony jest w miasteczku New Ross, w hrabstwie Wexford. Mieliśmy niezwykła okazję zwiedzić statek, zobaczyć kajuty pasażerów i załogi.
Replika statku "Dunbrody" to doskonała "Maszyna Czasu". Świetnie odzwierciedla czasy, w których Irlandczycy zmuszeni byli emigrować.
Ostatni dzień pobytu Jagiellończyków w irlandzkim Bridgetown to dzień przeznaczony na wizytę w Johnstown Castle i Heritage Park. Wizyta w Johnstown Castle pozwoliła na przeniesienie się myślami do XII wieku. Piękny słoneczny dzień pozwolił na prawdziwie relaksujący spacer po parku, zachwyt nad irlandzką przyrodą, ale i poznanie historii tamtejszych mieszkańców od epoki kamienia poprzez Wikingów, do dnia dzisiejszego.
Czas spędzony wspólnie z korespondentami goszczącymi uczniów Jagiellonki to czas na rozmowy, zacieśnianie więzi przyjaźni, okazja do porównania biegu historii naszych państw.
Cudowny czas 🍀Dla uczniów płockiej Jagiellonki to już koniec mobilności w ramach programu współfinansowanemu ze środków Unii Europejskiej. 10 dni spędzone w irlandzkim Bridgetown College to czas przeznaczony na rozwijanie kompetencji językowych, poznawanie kultury, obserwowanie dnia codziennego Irlandczyków, ich sposobu życia, zwyczajów, zauważanie podobieństw i różnic między naszymi państwami, podziwianie pięknej przyrody i cudownych krajobrazów, zawieranie znajomości i przyjaźni, z całkowitym poszanowaniem różnic kulturowych i ciekawością świata. Well being był tematem naszego projektu, dlatego poświęciliśmy czas na troskę o naszą psychikę, umiejętność relaksu, poznanie tradycyjnych irlandzkich sportów oraz spacery w otoczeniu cudownej zielonej przyrody.
Piękny czas, za który dziękujemy rodzicom, uczniom i nauczycielom gościnnego Bridgetown College🍀Oto nasze zdjęcia, podsumowanie uczniów i wyniki ankiety. Obejrzyjcie i przeczytajcie !
GROUP_MOBILITY_POLISH_IN_IRELAND_02.2024_photos_(1).pdf
GROUP_MOBILITY_POLISH_IN_IRELAND_02.2024_STUDENTS__SUMMARY_(2).pdf
GROUP_MOBILITY_POLISH_IN_IRELAND_02.2024_STUDENTS__SURVEY_(2).pdf
GROUP_MOBILITY_POLISH_IN_IRELAND_LEARNING_PROGRAMME_(1).pdf
- Wróć do listy artykułów
Ostatnie artykuły