RACinE+ projekt K2
- 17.05.2025
RACinE+ projekt K2 uczniowie Jagiellonki reprezentują Szkołę
Kongres w Palermo – projekt K2 "Racine+" – DZIEŃ 1
Uczniowie Jagiellonki, Kacper I Szymon, rozpoczęli właśnie niezwykłą przygodę w ramach międzynarodowego projektu K2 "Racine+", współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej! W kongresie bierze udział młodzież i nauczyciele z 7 krajów: Polski, Włoch, Francji, Estonii, Rumunii, Serbii i Włoch – spotkaliśmy się w pięknym Palermo, by wspólnie uczyć się, dzielić doświadczeniem i poznawać różnorodne kultury.
Pierwszy dzień był niezwykle intensywny i inspirujący!
Rozpoczęliśmy od oficjalnego powitania w szkole oraz przedstawienia programu na cały tydzień. Uczniowie zaprezentowali się i nawiązali pierwsze kontakty. Następnie odbyły się warsztaty na temat stereotypów, w ramach których uczestnicy przygotowali i nagrali scenki ilustrujące trudne sytuacje oraz sposoby ich rozwiązywania.
Kolejnym punktem dnia była konferencja w języku włoskim i angielskim – tematem było Morze Śródziemne jako kolebka kultur. To była prawdziwa uczta dla ducha!
Po południu udaliśmy się na wycieczkę po Palermo – odkrywaliśmy ślady kultury punickiej i arabsko-normandzkiej: Pałac Królewski, Porta Nuova, Kaplicę Palatyńską, Katedrę, Piazza Bellini, a także zwiedziliśmy Muzeum Archeologiczne, gdzie na uczniów czekała specjalna gra terenowa.
Bogaty program i mnóstwo wrażeń – a to dopiero pierwszy dzień!
Z niecierpliwością czekamy na kolejne!Drugi dzień Kongresu w Palermo – kultura i historia Sycylii oczami Jagiellonki
Drugi dzień naszego pobytu na Sycylii upłynął pod znakiem fascynującej podróży w głąb historii i kultury tego regionu. Uczniowie i nauczyciele płockiej Jagiellonki mieli dziś okazję odkrywać niezwykłe miejsca i poznawać sycylijskie tradycje.
Rozpoczęliśmy od wizyty w najstarszych salinach Sycylii, położonych na malowniczym szlaku między Trapani a Marsalą. To właśnie tam od XII wieku wytwarza się organiczną sól morską. Po wykładzie dotyczącym metod jej produkcji, odwiedziliśmy Museo del Sale, gdzie oprowadził nas jeden z właścicieli. W niezwykle barwny i humorystyczny sposób opowiedział o historii miejsca, prezentując zabytkowe narzędzia i dawne techniki pracy w solankach.
Choć ulewny deszcz pokrzyżował nam plany odwiedzenia wyspy Mozia – dawnej fenickiej i punickiej kolonii – nie zrezygnowaliśmy z dalszego poznawania sycylijskiej historii. Udaliśmy się do Muzeum Archeologicznego Lilibeo w Marsali, gdzie podziwialiśmy niezwykłe eksponaty z czasów punickich, w tym fragmenty starożytnych statków i ich wyposażenie.niezapomniany
To był dzień pełen wiedzy, inspiracji i niezapomnianych wrażeń, które na długo zostaną w naszej pamięci. Sycylia wciąż nie przestaje nas zaskakiwać!Jagiellończycy na Kongresie w Palermo – odkrywamy bioróżnorodność i świętujemy naszą współpracę!
Trzeci dzień naszego pobytu w Palermo poświęciliśmy niezwykłej przyrodzie Sycylii. Podczas interaktywnego spaceru w rezerwacie Capo Gallo poznawaliśmy faunę i florę sycylijskiego wybrzeża, ucząc się o bioróżnorodności regionu Morza Śródziemnego i jej kluczowym znaczeniu dla planety. W centrum edukacyjnym Marevivo - Baia del Corallo wzięliśmy udział w warsztatach o morskich ciekawostkach i podmorskich przestrzeniach, które mogliśmy obejrzeć dzięki technologii VR!
Po dniach pełnych zabytków i kultury Sycylii był to czas odkrywania jej naturalnego oblicza – i było to odkrycie równie fascynujące. Sycylia to nie tylko historia i tradycja, ale również niezwykłe bogactwo przyrody, które chcemy chronić i promować.
Po południu rozpoczęliśmy przygotowania do wielkiego wydarzenia – Zagara Festival, które odbędzie się już jutro, podczas festiwalu zaprezentujemy efekty naszej całorocznej pracy projektowej!
Wieczorem odbyło się uroczyste wręczenie certyfikatów oraz nagród z konkursów i gier, w których międzynarodowe grupy współzawodniczyły w trakcie kongresu. Pożegnalny poczęstunek przygotowali rodzice włoskich uczniów – nie zabrakło regionalnych przysmaków, domowej atmosfery i wielu wzruszeń.
Przy dźwiękach muzyki wspólnie tańczyliśmy, śmialiśmy się i dziękowaliśmy sobie za ten wyjątkowy czas. To był dzień pełen nauki, radości i niezapomnianych emocji!Czwarty dzień kongresu w Palermo – Festiwal Zagara w ogrodzie botanicznym
Słoneczny dzień, pachnący ogród botaniczny i kolorowe stoiska targów roślin stały się dziś niezwykłym tłem ostatniego dnia międzynarodowego kongresu w Palermo. W wydarzeniu uczestniczą uczniowie i nauczyciele z Jagiellonki, biorący udział w projekcie Erasmus+ KA2, współfinansowanym ze środków Unii Europejskiej.
To był wielki dzień! Oficjalna wystawa zdjęć podsumowała pierwszy rok współpracy siedmiu krajów partnerskich: Polski, Włoch, Francji, Estonii, Portugalii, Rumunii i Serbii. Każde stoisko przygotowane przez uczniów danego kraju tętniło życiem – gry, zabawy i aktywności związane z głównymi tematami projektu (ekologia, tradycje, ekonomia cyrkularna, języki) przyciągały nie tylko uczestników kongresu, ale i licznych gości odwiedzających ogród.
Nie zabrakło również części merytorycznej – wysłuchaliśmy pasjonujących wykładów ekspertów na temat bioróżnorodności flory sycylijskiej oraz znaczenia ochrony środowiska. Głos zabrali także koordynatorzy projektu, nauczyciele oraz uczniowie z krajów partnerskich, dzieląc się swoimi doświadczeniami i refleksjami.
Popołudnie spędziliśmy w atmosferze relaksu i integracji – na plaży, w rodzinach goszczących i podziwiając uroki Palermo. To były chwile pełne wzruszeń i budowania pięknych przyjaźni.
Jutro ostatni dzień z naszymi korespondentami… Ale to tylko pożegnanie na chwilę – przed nami jeszcze dwa lata pełne wymian, działań i wspólnych przeżyć w ramach projektu Racine+!
#ErasmusPlus #RacinePlus #Palermo #MiędzynarodowaWspółpraca #UczeniePrzezDoświadczenie #KulturaBezGranic- Wróć do listy artykułów