Projekt z lycée Jean Bart w Dunkierce we Francji
- 25.04.2024 13:26
- Zrównoważony rozwój
Uczniowie z płockiej Jagiellonki rozpoczęli swój tygodniowy pobyt we francuskiej Dunkierce, gdzie biorą udział w kolejnym projekcie współfinansowanym ze środków Unii Europejskiej.
Tematem projektu jest zrównoważony rozwój. Młodzież z Francji, Irlandii, Szwecji i Polski będzie współpracowała w grupach międzynarodowych, dyskutując na ważne i bardzo aktulane tematy związane z klimatem, bioróżnorodnością, ekologią, środowiskiem morskim, a także sportem jako okazją do walki o prawa człowieka.
Wszystkie aktywności odbywają się w języku angielskim, który to jet językiem projektu. Niemniej jednak, młodzież mieszkająca u francuskich rodzin ma niepowtarzalną okazję trenować również swoje umiejętności w języku francuskim, poznać codzienne życie typowej francuskiej rodziny, zaprzyjaźnić się z rówieśnikami z całego świata.
Wszystko to , jak zwykle, w duchu wzajemnego szacunku, tolerancji, otawrtości na róznorodność kulturową i z ogromnym uśmiechem.
Bon courage!
Pierwszy dzień był dniem wzajemnego poznania się, przełamania pierwszych lodów. Zostaliśmy ciepło powitani przez dyrekcję szkoły, uczniów i nauczycieli. Każda z grup biorących udział w projekcie zaprezentowała swój kraj, miasto, szkołę oraz sposoby dbania o środowisku w każdym z miast.
Odwiedziliśmy goszczące nas liceum, zwiedziliśmy Dunkierkę, poznając jej historię, najważniejsze miejsca, a także Urząd Miasta, spotykając przedstawiciela tamtejszych władz.
Jesteśmy gotowi na kolejne dni, pełne wyzwań i intensywnej pracy!
Kolejne dni minęły na pracy skoncentrowanej wokół tematyki zrównoważonego rozwoju i bioróżnorodności.
Uczniowie zwiedzili wystawę "Sport and Energy", wzięli udział w warsztatach poświęconych zmianom klimatycznym. Na wydmach poznawali faunę i florę tutejszych terenów. Gry sportowe pozwoliły na integrację i zabawę z poszanowaniem reguł gier drużynowych.
Film "Sabotage" był punktem wyjścia do dyskusji na temat ruchów aktywistycznych w obronie klimatu i środowiska, na temat różnicy między terroryzmem a aktywizmem oraz celowości takich dzialań.
Pracując w grupach międzynarodowych (Francuzi, Szwedzi, Irlandczycy i Polacy) opracowali programy partii politycznych działających w obronie środowiska, próbując przekonać innych do swoich założeń.
Kolejne warsztaty pozwoliły uczniom poznać różne formy energii, wynalazki z nimi związane i wpływ ich na środowisko.
Wizyta w pobliskim zoo pokazała uczniom różnorodność organizmów żyjących wokół nas i wpływ działań człowieka na ich życie.
Ostatniego dnia wspólnych aktywności uczniowie zwiedzili Bruges, poznając historię i najpiękniejsze miejsca tego uroczego belgijskiego miasteczka.
Oficjalne zakończenie tygodnia mobilności to uroczyste wręczenie certyfikatów uczestnikom i wspólna zabawa przy lokalnych przekąskach i muzyce z całego świata.
Cały tydzień projektu współfinanowanego ze środków Unii Europejskiej to tydzień wzajemnego szacunku, tolerancji, otwierania się na inne kultury, przyjaźni i uśmiechu, pomimo deszczu i wiatru, który niezmiennie nas witał każdego dnia ;)
Dziękujemy za cały tydzień, za ten piękny czas i.... do zobaczenia w Płocku ...... już w lutym ;)
Oto rezultay naszego projektu:prace uczniów, programy, aktywności i zdjęcia. Oj, działo się !!!
ACTIVITIES__GROUP_MOBILITY_FRANCE_IN_POLAND.pdf
GROUP_MOBILITY_ERASMUS__DUNKERQUE_FRANCE_05.11.2023-_13.11.2023_description_of_the_students.pdf
GROUP_MOBILITY_ERASMUS__DUNKERQUE_FRANCE_05.11.2023-_13.11.2023_survey_students.pdf
GROUP_MOBILITY_ERASMUS__FRANCE_IN_POLAND_students__photos.pdf
GROUP_MOBILITY_ERASMUS__POLAND_IN_FRANCE_all_in_group.pdf
GROUP_MOBILITY_ERASMUS__POLAND_IN_FRANCE_students_work.pdf
GROUP_MOBILITY_ERASMUS__POLAND_IN_FRANCE_work_in_groups_(1).pdf
GROUP_MOBILITY_FRANCE_IN_POLAND_LEARNING_PROGRAMME.pdf
Fiche_action_Mobility_Poland_in_France.pdf
WEEK_S_TIMETABLE_FRANCE_IN_POLAND_GROUP_MOBILITY.pdf
- Wróć do listy artykułów
Ostatnie artykuły