Powojenna historia szkoły w latach 1945-2023
- 05.05.2023 16:39
Dzieje szkoły po II wojnie światowej wpisują się w przemiany społeczno-polityczne społeczeństwa polskiego czasów PRL i III RP. Ten okres historii szkoły jest najlepiej udokumentowany w zasobach archiwum szkolnego.
W tym czasie szkoła podlegała ewolucji organizacyjnej. W latach 1945-48 szkoła kontynuowała tradycję przedwojenną pod nazwą Państwowe Gimnazjum i Liceum im. Króla Władysława Jagiełły.
Władysław Stanisław Adamski, dyrektor szkoły w latach 1945-1956.
Od 1948 roku funkcjonowała jako 11-letnia Szkoła Ogólnokształcąca (podstawowa i średnia bez dotychczasowego patrona w nazwie, choć imię patrona widnieje na zachowanych świadectwach szkolnych z roku 1949).
W roku 1956 pod naciskiem opinii publicznej przywrócono w nazwie szkoły imię patrona, odtąd szkoła nosiła nazwę: Szkoła Podstawowa i Liceum Ogólnokształcące im. Władysława Jagiełły (z nazwy usunięto słowo „Króla”). W „Jagiellonce” mieściła się wtedy Szkoła Podstawowa nr 23, do której ostatni nabór odbył się w roku szkolnym 1957/1958. Uczniowie tego rocznika ukończyli podstawówkę w 1964 r., od kiedy do roku 2010 szkoła pełniła tylko funkcję liceum pod nazwą Liceum Ogólnokształcące im. Władysława Jagiełły.
W roku 2010 po uruchomieniu Gimnazjum nr 14 szkoła została przekształcona w Zespół Szkół nr 6, a po likwidacji gimnazjów szkoła przyjęła nazwę Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Władysława Jagiełły i pod taką nazwą funkcjonuje obecnie.
Jan Przyszlak, dyrektor Szkoły w latach 1956-1981.
W latach 50., 60., 70. i 80. wykonano bardzo zaawansowane prace modernizacyjne, rozbudowano bazę lokalową szkoły. Wielkie zasługi w tym kierunku położył wieloletni dyrektor szkoły Jan Przyszlak. Z jego inicjatywy rozbudowano budynek główny, wzbogacając go o dodatkowe sale lekcyjne i drugą salę gimnastyczną, oddano do użytku park sportowy z kompleksem boisk, rzutniami, 80-metrową bieżnią. Pod koniec lat sześćdziesiątych szkoła wzbogaciła się o internat oraz o nowy budynek dydaktyczny, w którym mieściły się pracownie wychowania technicznego i biologii. W 1974 r. oddano do użytku Szkolny Ośrodek Pływacki; obiekt przyszkolny unikatowy w skali kraju. W 1979 roku zbudowano dużą, liczącą 350 miejsc aulę.
Dyrektor Jan Przyszlak w gronie nauczycieli Liceum, obok podczas egzaminów maturalnych. Dalej pamiatkowy Kamień na cześć Dyrektora ufundowany w 2006 r. z okazji 100-lecia powstania Szkoły.
Tak wielkie przedsięwzięcia były możliwe dzięki zaangażowaniu władz oraz obywateli miasta. Istniejący wówczas Społeczny Komitet Rozbudowy Liceum uzyskiwał znaczące wsparcie od płockich zakładów pracy oraz rodziców, którzy poprzez Komitet Rodzicielski partycypowali w wydatkach na rozbudowę szkoły.
Dyrektorzy szkoły: Tadeusz Kołodziejak (1981-1986), Tomasz Klicki (1986-1990), Tadeusz Ferens (1990-1999), Jolanta Iwańczyk (1999-2000), Roman Balcerski (2000-2005), Mirosław Piątek (2005-2016). Od roku 2017 funkcję dyrektora szkoły pełni P. Małgorzata Pawlak.
Kolejną znaczącą modernizację szkoła przeszła po roku 2000. Przeprowadzono remont kapitalny zabytkowego gmachu, wybudowano nowy pawilon edukacyjny bardzo nowocześnie wyposażony, wybudowano przy szkole nowoczesny kompleks boisk sportowych, rozbudowano internat i przyszkolną stołówkę. Obecnie szkoła należy do najnowocześniejszych szkół w Płocku i regionie.
Dzięki dobrym wynikom nauczania szkoła cieszy się uznaniem pośród społeczności płockiej i Mazowsza Płockiego. W 1975 r. w materiałach Ministerstwa Oświaty i Wychowania szkoła została wymieniona wśród pięciu najlepszych liceów w kraju. Podobną opinię wydało Ministerstwo Edukacji Narodowej w 1992 r., uznając Liceum za wyróżniającą się placówkę w przedmiotach matematyczno-przyrodniczych. Za wybitne zasługi dla oświaty Liceum przyjęto w poczet szkół zrzeszonych w UNESCO. W 1977 r. ówczesne Ministerstwo Oświaty i Wychowania przyznało szkole zbiorową nagrodę im. Komisji Edukacji Narodowej. Niezmiennie od lat szkoła cieszy się stuprocentową zdawalnością egzaminu maturalnego i bardzo wysokim odsetkiem absolwentów podejmujących studia wyższe oraz licznym gronem laureatów olimpiad i konkursów, w tym międzynarodowych.
Powojenna historia szkoły to nie tylko działalność edukacyjna i wychowawcza, ale szeroka działalność:
- kulturalna (znakomity okres teatru szkolnego w latach 1969-74 i 1983-85 pod kierunkiem polonisty Tomasza Klickiego; organizacja uroczystości szkolnych, promocja twórczości artystycznej uczniów - plastycznej, fotograficznej, muzycznej, filmowej),
- krajoznawcza i kulturoznawcza (przebogata tradycja w dziedzinie turystyki szkolnej - geograficzno-kulturalnej, krajowej i zagranicznej - podtrzymywana do dziś),
- sportowa (niezliczone sukcesy drużyn jagiellońskich w różnych dyscyplinach sportowych w rozgrywkach międzyszkolnych),
- naukowa (liczne odczyty, wykłady otwarte, sesje naukowe – m.in. sesja poświęcona wybitnemu absolwentowi prof. Stanisławowi Portalskiemu, warsztaty, wystawy – m.in. wstawa „Historia patrzy na nas. Wystawa przedwojennych podręczników szkolnych” na 100-lecie szkoły, projekty edukacyjne, m.in. w ostatnich latach: „Klasycy historiografii polskiej”, „Urodzeni w niewoli – dzieciom Niepodległej. Polscy historycy literatury”, „Głośne czytanie nocą”),
- literacka (warsztaty literackie dla młodzieży uzdolnionej artystycznie, Koło Młodych Twórców, publikacje twórczości uczniów),
- konkursowa (liczne konkursy szkolne, międzyszkolne z dziedzin ścisłych i humanistycznych, m.in. Regionalny Konkurs „Polska Jagiellonów”),
- edytorska (od roku 2000 ukazuje się w szkole profesjonalne czasopismo naukowo-literackie pod nazwą „Zeszyty Jagiellońskie”, w którym ukazuje się twórczość literacka uczniów oraz publikowane są materiały wypracowane w ramach różnorodnych projektów edukacyjnych; dotąd ukazało się 105 numerów czasopisma; publikacje na temat historii szkoły/wykaz niżej).
Szkoła podtrzymuje szeroką współpracę z licznymi instytucjami naukowymi i kulturalnymi na terenie miasta i kraju, teatrami, bibliotekami, towarzystwami naukowymi i wyższymi uczelniami (m.in. z Politechniką Warszawską, Akademią Wychowania Fizycznego w Warszawie). We współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej organizowane są w szkole od kilku lat warsztaty naukowe oraz wyjazdy naukowe do Lwowa, Żółkwi i Drohobycza na Ukrainie.
Od kilkudziesięciu lat szkoła utrzymuje współpracę ze szkołami partnerskimi w wielu krajach europejskich (Niemcy, Włochy, Anglia) i w USA oraz organizuje wymianę młodzieży ze szkołami z tych krajów.
Rada Pedagogiczna Zespołu Szkół w roku szk. 2015-2016.
1 września 2015 roku po zakończonym powodzeniem długim okresie akredytacyjnym szkoła uruchomiła w liceum oddziały z Międzynarodową Maturą (IB DP).
Powojenna historia szkoły to także dzieje wybitnych dyrektorów i nauczycieli oraz znakomitych wychowanków, których pełną listę można znaleźć w wydanej w 2006 roku najpełniejszej jak dotąd monografii szkoły: 100 lat Jagiellonki. Z dziejów Polskiej Szkoły Średniej w Płocku 1906-2006. Wybitnej polonistce Zofii Sękowskiej, wieloletniej nauczycielce języka polskiego i jej profesorom akademickim poświęcone zostały dwa numery „Zeszytów Jagiellońskich”.
Troska o popularyzowanie wiedzy o szkole i jej osiągnięciach oraz upamiętnianie pracowników szkoły i jej wychowanków należy do priorytetowych zadań szkoły. Temu celowi służyły starania o uruchomienie „Muzeum Historii Szkoły” - szkoły, która wpisała się trwale w historię Płocka i Mazowsza Płockiego oraz w dzieje oświaty polskiej XX wieku, odzwierciedlając kolejne etapy jej rozwoju: ostatnie lata niewoli, chlubne lata międzywojenne, czasy PRL-u, okres 25-lecia III RP.
- Wróć do listy artykułów
Ostatnie artykuły