Drzwi Otwarte w Jagiellonce
"Głośne czytanie nocą" nr 139 już 30 marca
We czwartek 30 marca odbędzie się 139. "Głośne czytanie nocą"
na temat: "Wprowadzenie do etyki, cz. 3. Eugene Dupreel - Traktat o moralności".
MDK, ul. Tumska 9, godz. 19.00.
ZAPRASZAMY!
International week w Jagiellonce.
Czas na rewizytę uczniów z IES Hermanos Medina Rivilla w Bailen w Hiszpanii
1
Jaga debatuje!
W sobotę 18.03 Jagiellończycy wzięli udział w MPDO (Mistrzostwa Polski Debat Oksfordzkich). Zdobyliśmy cenne doświadczenie, choć bez kwalifikacji do ścisłego finału ;)
"Powitanie wiosny"
W sobotę 18 marca odbył się XXXVIII Rajd Ekologiczny "Powitanie Wiosny", w którym wzięli udział uczniowie Jagiellonki (36 osób). Wędrowaliśmy doliną Brzeźnicy i Wisły.
Drużyna SKKT-PTTK "Szop" zajęła I miejsce. Pogoda i humory dopisały.
Liga Szachowa LWJ
W piątek 17 marca 2023 roku rozstrzygnięto pierwszą edycję Ligi Szachowej LWJ. Przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego zorganizowali cykl 5 turniejów, w których wzięło udział 21 uczniów Jagiellonki.
15W finałowym turnieju uczestniczyło 6 najlepszych zawodników ligi, którzy stoczyli pojedynki o czołowe miejsca w zawodach. Ostatecznie najlepszy okazał się Mikołaj Słodki z klasy 2g wyprzedzając uczniów 4f – Michała Paczkowskiego i Michała Pijusa. Kolejne lokaty wywalczyli - Jakub Wilamowski (4g) – 4 miejsce, Karol Dąbrowski (4f) – 5 miejsce oraz Antoni Bański (1g) – 6 miejsce.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział i gratulujemy laureatom.
Technology in teaching
- Projekt na temat nowych technologii w nauczaniu ze szkołą hiszpańską
31
At school in Europe to Learn Transversal Skills - projekt ze szkołą włoską
- Kolejny ciekawy i pełen cudownych przeżyć projekt Jagiellończyków47
06.03 Rzym, 1. dzień
Tym razem Jagiellończycy biorą udział w projekcie razem z młodzieżą z Liceo Scientifico „Aristotele” z Rzymu. Tematem przewodnim jest komunikacja między młodzieżą, a głównym celem rozwijanie umiejętności językowych i społecznych oraz otwieranie się na inne kultury.Po weekendzie spędzonym z rodzinami , integracją grupy projektowej, nadszedł czas na pierwszy dzień szkoły. Rozpoczęliśmy go zwiedzaniem szkoły, po której oprowadziła nas pani Claudia Fontana, koordynatorka Erasmus w szkole.Potem był czas na rozgrzewkę językową i wzajemne poznanie się uczestników projektu.Następnie uczniowie goszczącej nas szkoły zaprezentowali system szkolny we Włoszech. Poznaliśmy organizację szkoły, działalność szkoły również pozalekcyjną. Jest to szkoła aktywna na arenie międzynarodowej, realizująca wiele interesujących projektów.Patronem szkoły jest Arystoteles, którego postać przybliżyli nam nasi włoscy koledzy.Nasi koledzy opowiedzieli nam najważniejsze ciekawostki o Rzymie, których na pewno nie dowiemy się z książek.Dowiedzieliśmy się również , co sprawia Włochom przyjemność i czyni ich szczęśliwymi. Oprócz rodziny i przyjaciół, którzy są bardzo ważni dla Włochów, jedzenie jest elementem, który decyduje o ich dobrym samopoczuciu.Po zajęciach w szkole, mieliśmy okazję zwiedzić Muzea Watykańskie oraz Bazylikę św. Piotra. Sztuka to ważna część kultury włoskiej, dlatego zanurzenie się w sztukę będzie nieodłącznym elementem naszego projektu.
07.03 Dzień 2. Rzym
Przewodnim tematem dzisiejszego dnia jest dziedzictwo kulturowe Italii. Początkiem i niezwykle ważnym elementem kultury jest religia, a we Włoszech jest nią chrześcijaństwo, z którym ściśle związanym symbolem dla Włoch są katakumby. My zwiedziliśmy Katakumby św. Kaliksta. Dowiedzieliśmy się dużo o historii i ogromnym znaczeniu katakumb dla dziedzictwa kulturowego Włoch i ówczesnych mieszkańców.Ważny dla historii i dziedzictwa Italii jest również Circo Massimo- największy cyrk starożytnego Rzymu.Nieodłącznym symbolem wiecznego miasta są Usta prawdy- Bocca della verità.Dzisiejszy dzień był dla nas prawdziwą lekcją historii i zrozumienia istotnej roli dziedzictwa kulturowego, które buduje tożsamość państwa i jego obywateli. Bliski kontakt z zabytkami starożytnego Rzymu uświadomił nam, jak cenną wartością jest również nasza historia i nasze korzenie. Otwartość na inne kultury, ich symbole i przeszłość, a tym samym docenianie i szacunek własnego pochodzenia to priorytety, którymi zaraża nas Erasmus+. W tym duchu zacieśniamy współpracę i przyjaźń z naszymi partnerami z Włoch.
08.03 Rzym, dzień 3.
Kolejny dzień pobytu młodzieży z Jagiellonki w Rzymie upłynął na odkrywaniu bogatego dziedzictwa kulturowego Włoch. Razem ze swoimi partnerami z Liceo Scientifico „Aristotele”, zwiedzaliśmy Ostia Antica.Pracując w grupach międzynarodowych uczniowie realizowali zadania i zbierali informacje na temat tego starożytnego rzymskiego portu.Praca w grupach, jak zwykle, odbywa się w grupach polsko- włoskich, w związku z tym młodzież komunikuje się w języku angielskim i włoskim. Rozwija w ten sposób swoje kompetencje językowe, społeczne pogłębiając wiedzę na temat historii tak pięknych miejsc, jakim jest Rzym.Nagrodą za ciężką pracę w grupach projektowych był relaks nad morzem, gdzie powitało nas słońce, rzeźki wiatr i cudowny szum fal. Nie przeszkodziło to w rozgrywkach piłki plażowej.Nauka, zabawa, integracja, a wszystko to w duchu tolerancji i szacunku. Po prostu Erasmus+.
09.03 Rzym, dzień 4.Kolejny dzień Jagiellończyków w rzymskim Liceo Scientifico „Aristotele” to znowu dzień pełen wrażeń.Rozpoczęliśmy go od pracy nad projektem: Nasze miejsce - nasza Ojczyzna.Następnie mieliśmy okazję obserwować i brać udział w lekcjach naszych kolegów. Była to możliwość porównania funkcjonowania szkoły włoskiej i polskiej. Mogliśmy sprawdzić się z angielskiego, włoskiego, a nawet z historii sztuki.Po wspólnym z Włochami drugim śniadaniu, wyruszyliśmy na odkrywanie kolejnych skarbów dziedzictwa narodowego Włoch, jakim bez wątpienia są Koloseum, Palatyn i Forum Romanum.Bogata historia zwiedzanych przez nas miejsc uświadamia nam, jak ważne jest dziedzictwo kulturowe dla naszej tożsamości jako obywateli Kraju, Europy i Świata.A czas spędzany w domach z rodzinami włoskimi oraz z rówieśnikami, pokazuje, że pomimo różnic między nami, mamy też duzi wspólnego. 😀Kolejny dzień minął nam w duchu integracji, tolerancji i szacunku wobec innych.
10.03 Rzym, dzień 5.
Ostatni dzień pobytu Jagiellończyków w rzymskiej szkole to wspólna praca w grupach. Wyszukiwanie informacji na temat Rzymu i Włoch, ich historii, geografii, zwyczajów i ciekawostek w celu wypełnienia kwestionariuszy z pytaniami, było ciekawą lekcją dla każdego uczestnika programu. Na wiele pytań uczniowie umieli odpowiedzieć po tygodniowym pobycie w Rzymie, a niektóre pozwoliły na poszerzenie wiedzy i świadomości zarówno polskich, jak i włoskich uczniów.Dzisiejszego dnia to polscy uczniowie prezentowali miasto Płock, opowiadali o jego historii, najciekawszych miejscach, zwyczajach i kuchni Polaków.Drugie śniadanie stanowiły słodycze przywiezione przez płockich uczniów. Nasi włoscy przyjaciele mogli spróbować polskich smakołyków, które naprawdę ich zaskoczyły😀🍪🍫Odkrywanie innych kultur, zwyczajów obywateli różnych krajów to wielka lekcja tolerancji i szacunku, które są priorytetami Erasmus+.Uczniowie wykazali się kreatywnością tworząc swoje dzieła sztuki z ekologicznych materiałów, prezentując potem znaczenie własnych prac.Na koniec nastąpiło podsumowanie tygodniowej mobilności, podzielenie się wrażeniami i wręczenie dyplomów.Przyjaźń, tolerancja, współpraca i szacunek, w duchu pokoju i dbania o planetę, pamiętając o rozwijaniu swoich kompetencji. 🇮🇹🇪🇺🇵🇱Dziękujemy za gościnę, wspólnie spędzony czas, piękne i niezapomniane chwile🤗Do zobaczenia jeszcze w marcu…. w płockiej Jagiellonce!Arrivederci! 🤗😍
Ostatnie pożegnania z naszymi przyjaciółmi z Rzymu.....Tydzień pełen wrażeń, nowych znajomości i przyjaźni, nowych umiejętności i kompetencji, rozwoju osobistego, językowego, kulturowego. A wszystko to w duchu otwartości na nowe i inne, w duchu zrozumienia i szacunku.Dziękujemy za ten wspólny czas! Bezcenny!Do zobaczenia wkrótce w Płocku !Jagiellończycy czekają!❤️
Projekt - "Zwolnieni z teorii"
W czwartek 9 marca 2023 roku w auli Jagiellonki odbył się finał projektu - Our Conscious World - w ramach olimpiady "Zwolnieni z teorii".
Organizatorzy zaprosili do szkoły Pana Mariusza Sepioło - reportera Tygodnika Powszechnego oraz absolwenta Jagiellonki z którym rozmawiali nt. jego książki "Klerycy" opowiadającej o życiu w polskim seminarium, czy "Ludzie i gady", która opisuje tajemnice życia w polskim więzieniu, Panią dr Antoninę Kozyrską z UMK w Toruniu, która nakreśliła publiczności sytuację na Ukrainie, jej przyczyny, skutki, a nawet kwestie wyznaniowe oraz Panią dr hab. Magdalenę Rekść z UŁ, która przedstawiła nam temat obecnych konfliktów na świecie.
Dziekujemy gościom za przybycie.
Konkurs języka niemieckiego
Alpejska mumia czy Conchita Wurst, a może jedno i drugie? To stało się już chyba tradycją w Naszej Szkole, że Uczniowie tłumnie przybywają, by uczestniczyć w konkursie Turbolandeskunde organizowanym przez Polskie Stowarzyszenie Nauczycieli Języka Niemieckiego.
410 marca odbył się etap szkolny konkursu, a w roli głównej w tym roku - Austria i wszystko, co z nią związane. Konkurs od lat cieszy się tak dużą popularnością również że względu na swoją formułę- Uczniowie odpowiadają na pytania w trzyosobowych zespołach. Jak widać po zdjęciach, humory dopisywały, mimo że niektóre odpowiedzi nie były do końca oczywiste... Serdecznie gratulujemy wszystkie uczestnikom, a największymi brawami nagradzamy Uczennice klasy 4G - Jagodę Dąbrowską, Amelię Duch i Anię Żochowską, które będą reprezentować naszą szkołę w II etapie.
Spotkanie informacyjne dla rodziców kandydatów do klasy dwujęzycznej 2023
Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Władysława Jagiełły w Płocku zaprasza na spotkanie informacyjne dla rodziców kandydatów do klasy dwujęzycznej pre-IB DP, przygotowującej do podjęcia nauki w Programie Dyplomowym Matury Międzynarodowej.
Spotkanie odbędzie się w poniedziałek – 20 marca 2023 roku - o godz. 16.30 w sali 213.
Podczas spotkania będzie się można dowiedzieć o możliwości podjęcia nauki w klasie dwujęzycznej oraz o wymaganiach związanych z kształceniem w prestiżowym i ambitnym projekcie edukacyjnym, jakim jest Program Dyplomowy Matury Międzynarodowej. Jagiellonka jest jedną z czterech publicznych szkół na Mazowszu, posiadających akredytację do prowadzenia programu Matury Międzynarodowej (obok warszawskich szkół – Liceum Kopernika, Batorego i Prusa). Szkoła prowadzi program IB od ośmiu lat. Dotychczas wszyscy uczniowie z sukcesem zdali międzynarodowy egzamin i obecnie studiują na prestiżowych uczelniach w Polsce (Uniwersytet Warszawski, Politechnika Warszawska, Szkoła Główna Handlowa) i za granicą (głównie w Wielkiej Brytanii i Holandii).
Konkurs Matematyczno-Fizyczny- "Jagiellończyk 2023"
Informujemy, że I etap konkursu został rozstrzygnięty.
Do II etapu zapraszamy zespoły z następujących szkół:
- Szkoła Podstawowa nr 6 im. Druha Wacława Milke w Płocku
- Szkoła Podstawowa im. Władysława Jagiełły w Piotrkówku
- Szkoła Podstawowa im. Ojca Świętego Jana Pawła II w Słubicach
- Szkoła Podstawowa im. kpr. Feliksa Ignacego Grabowskiego w Bodzanowie
- Szkoła Podstawowa im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Iłowie
- Szkoła Podstawowa nr 21 im. Fryderyka Chopina w Płocku
- Szkoła Podstawowa nr 22 z Oddziałami Integracyjnymi im. Janusza Korczaka w Płocku
II Etap odbędzie się 17 marca 2023 o godzinie 12.00 w sali 34
(2 piętro Stary Budynek).Czas trwania – 60 minut
Gratulujemy wszystkim uczestnikom wysokiego poziomu i zachęcamy do dalszego rozwoju.
Organizatorzy.
Sportowcy LWJ z sukcesami
Trwają rozgrywki Licealiady w ramach Młodzieżowej Ligi Sportowej organizowanej przez MOSiR Plock.
W mijającym tygodniu rozegrano finały siatkówki dziewcząt, frisbee oraz badmintona. W każdym z nich reprezentanci Naszej Szkoły odnieśli sukcesy i zdobyli medale.
7W turnieju badmintona:
Drużyna dziewcząt LWJ - 1 miejsce
Drużyna chłopców LWJ - 1 miejsce
7Turniej frisbee :
Drużyna mieszana LWJ - 2 miejsce
8Turniej siatkówki dziewcząt:
Drużyna LWJ - 3 miejsce
Gratulujemy Naszym Sportowcom!
"The voice of Jaga"
2 marca 2023 roku w auli szkolnej poznaliśmy zwycięzcę tegorocznej edycji " The voice of Jaga"
12W finale konkursu wokalnego swój talent i możliwości zaprezentował sześcioro piosenkarzy, którzy wcześniej zwyciężali w koncertach eliminacyjnych trwających od listopada.
Wystąpili:
Pan Adam Leszczyński – nauczyciel Fizyki
Julia Urbańska – 1a
Hanna Napieracz – 2c
Alicja Sulkowska – 2g
Patrycja Barucha – 3a
Julia Szpakowska – 4a
Zgromadzoną w auli publiczność oraz jurorów najbardziej ujął śpiew Julki Szpakowskiej i to własnie Ona została zwyciężczynią "The voice of Jaga 2022/23". Wśród lauretaów znalazły się także: Hanna Napieracz oraz Alicja Sulkowska.
Gratulacje!
Organizatorami koncertów byli członkowie Samorządu Uczniowskiego: Hubert Wyczałkowski, Oliwia Brzezińska, Lena Koziczyńska, Konrad Wiśniewski, Julia Ambroziak.
Szczególne podziękowania dla Pana Marka Misiaka za doskonałe nagłośnienie wszystkich koncertów zakończonej własnie edycji konkursu.
CHEMICY NA POLITECHNICE
- 4
Uczniowie klasy biologiczno-chemicznej 4D wzięli udział w zajęciach laboratoryjnych na Politechnice Warszawskiej.
Wszyscy uczestnicy z ogromnym zaangażowaniem i zainteresowaniem wykonywali doświadczenia chemiczne z zakresu chemii nieorganicznej przygotowane przez pracowników uczelni, jak również zapoznali się z metodą spektrofotometrii. Była to doskonała okazja do sprawdzenia swoich umiejętności i wiadomości oraz możliwość zapoznania się ze sposobem prowadzenia tego typu zajęć na uczelni wyższej.
Archiwum Aktualności