Czas na rewizytę uczniów z IES Hermanos Medina Rivilla w Bailen w Hiszpanii
International week w Jagiellonce.
- 1
Jaga debatuje!
W sobotę 18.03 Jagiellończycy wzięli udział w MPDO (Mistrzostwa Polski Debat Oksfordzkich). Zdobyliśmy cenne doświadczenie, choć bez kwalifikacji do ścisłego finału ;)
"Powitanie wiosny"
W sobotę 18 marca odbył się XXXVIII Rajd Ekologiczny "Powitanie Wiosny", w którym wzięli udział uczniowie Jagiellonki (36 osób). Wędrowaliśmy doliną Brzeźnicy i Wisły.
Drużyna SKKT-PTTK "Szop" zajęła I miejsce. Pogoda i humory dopisały.
Liga Szachowa LWJ
W piątek 17 marca 2023 roku rozstrzygnięto pierwszą edycję Ligi Szachowej LWJ. Przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego zorganizowali cykl 5 turniejów, w których wzięło udział 21 uczniów Jagiellonki.
15W finałowym turnieju uczestniczyło 6 najlepszych zawodników ligi, którzy stoczyli pojedynki o czołowe miejsca w zawodach. Ostatecznie najlepszy okazał się Mikołaj Słodki z klasy 2g wyprzedzając uczniów 4f – Michała Paczkowskiego i Michała Pijusa. Kolejne lokaty wywalczyli - Jakub Wilamowski (4g) – 4 miejsce, Karol Dąbrowski (4f) – 5 miejsce oraz Antoni Bański (1g) – 6 miejsce.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział i gratulujemy laureatom.
Technology in teaching
- Projekt na temat nowych technologii w nauczaniu ze szkołą hiszpańską
31
At school in Europe to Learn Transversal Skills - projekt ze szkołą włoską
- Kolejny ciekawy i pełen cudownych przeżyć projekt Jagiellończyków47
06.03 Rzym, 1. dzień
Tym razem Jagiellończycy biorą udział w projekcie razem z młodzieżą z Liceo Scientifico „Aristotele” z Rzymu. Tematem przewodnim jest komunikacja między młodzieżą, a głównym celem rozwijanie umiejętności językowych i społecznych oraz otwieranie się na inne kultury.Po weekendzie spędzonym z rodzinami , integracją grupy projektowej, nadszedł czas na pierwszy dzień szkoły. Rozpoczęliśmy go zwiedzaniem szkoły, po której oprowadziła nas pani Claudia Fontana, koordynatorka Erasmus w szkole.Potem był czas na rozgrzewkę językową i wzajemne poznanie się uczestników projektu.Następnie uczniowie goszczącej nas szkoły zaprezentowali system szkolny we Włoszech. Poznaliśmy organizację szkoły, działalność szkoły również pozalekcyjną. Jest to szkoła aktywna na arenie międzynarodowej, realizująca wiele interesujących projektów.Patronem szkoły jest Arystoteles, którego postać przybliżyli nam nasi włoscy koledzy.Nasi koledzy opowiedzieli nam najważniejsze ciekawostki o Rzymie, których na pewno nie dowiemy się z książek.Dowiedzieliśmy się również , co sprawia Włochom przyjemność i czyni ich szczęśliwymi. Oprócz rodziny i przyjaciół, którzy są bardzo ważni dla Włochów, jedzenie jest elementem, który decyduje o ich dobrym samopoczuciu.Po zajęciach w szkole, mieliśmy okazję zwiedzić Muzea Watykańskie oraz Bazylikę św. Piotra. Sztuka to ważna część kultury włoskiej, dlatego zanurzenie się w sztukę będzie nieodłącznym elementem naszego projektu.
07.03 Dzień 2. Rzym
Przewodnim tematem dzisiejszego dnia jest dziedzictwo kulturowe Italii. Początkiem i niezwykle ważnym elementem kultury jest religia, a we Włoszech jest nią chrześcijaństwo, z którym ściśle związanym symbolem dla Włoch są katakumby. My zwiedziliśmy Katakumby św. Kaliksta. Dowiedzieliśmy się dużo o historii i ogromnym znaczeniu katakumb dla dziedzictwa kulturowego Włoch i ówczesnych mieszkańców.Ważny dla historii i dziedzictwa Italii jest również Circo Massimo- największy cyrk starożytnego Rzymu.Nieodłącznym symbolem wiecznego miasta są Usta prawdy- Bocca della verità.Dzisiejszy dzień był dla nas prawdziwą lekcją historii i zrozumienia istotnej roli dziedzictwa kulturowego, które buduje tożsamość państwa i jego obywateli. Bliski kontakt z zabytkami starożytnego Rzymu uświadomił nam, jak cenną wartością jest również nasza historia i nasze korzenie. Otwartość na inne kultury, ich symbole i przeszłość, a tym samym docenianie i szacunek własnego pochodzenia to priorytety, którymi zaraża nas Erasmus+. W tym duchu zacieśniamy współpracę i przyjaźń z naszymi partnerami z Włoch.
08.03 Rzym, dzień 3.
Kolejny dzień pobytu młodzieży z Jagiellonki w Rzymie upłynął na odkrywaniu bogatego dziedzictwa kulturowego Włoch. Razem ze swoimi partnerami z Liceo Scientifico „Aristotele”, zwiedzaliśmy Ostia Antica.Pracując w grupach międzynarodowych uczniowie realizowali zadania i zbierali informacje na temat tego starożytnego rzymskiego portu.Praca w grupach, jak zwykle, odbywa się w grupach polsko- włoskich, w związku z tym młodzież komunikuje się w języku angielskim i włoskim. Rozwija w ten sposób swoje kompetencje językowe, społeczne pogłębiając wiedzę na temat historii tak pięknych miejsc, jakim jest Rzym.Nagrodą za ciężką pracę w grupach projektowych był relaks nad morzem, gdzie powitało nas słońce, rzeźki wiatr i cudowny szum fal. Nie przeszkodziło to w rozgrywkach piłki plażowej.Nauka, zabawa, integracja, a wszystko to w duchu tolerancji i szacunku. Po prostu Erasmus+.
09.03 Rzym, dzień 4.Kolejny dzień Jagiellończyków w rzymskim Liceo Scientifico „Aristotele” to znowu dzień pełen wrażeń.Rozpoczęliśmy go od pracy nad projektem: Nasze miejsce - nasza Ojczyzna.Następnie mieliśmy okazję obserwować i brać udział w lekcjach naszych kolegów. Była to możliwość porównania funkcjonowania szkoły włoskiej i polskiej. Mogliśmy sprawdzić się z angielskiego, włoskiego, a nawet z historii sztuki.Po wspólnym z Włochami drugim śniadaniu, wyruszyliśmy na odkrywanie kolejnych skarbów dziedzictwa narodowego Włoch, jakim bez wątpienia są Koloseum, Palatyn i Forum Romanum.Bogata historia zwiedzanych przez nas miejsc uświadamia nam, jak ważne jest dziedzictwo kulturowe dla naszej tożsamości jako obywateli Kraju, Europy i Świata.A czas spędzany w domach z rodzinami włoskimi oraz z rówieśnikami, pokazuje, że pomimo różnic między nami, mamy też duzi wspólnego. 😀Kolejny dzień minął nam w duchu integracji, tolerancji i szacunku wobec innych.
10.03 Rzym, dzień 5.
Ostatni dzień pobytu Jagiellończyków w rzymskiej szkole to wspólna praca w grupach. Wyszukiwanie informacji na temat Rzymu i Włoch, ich historii, geografii, zwyczajów i ciekawostek w celu wypełnienia kwestionariuszy z pytaniami, było ciekawą lekcją dla każdego uczestnika programu. Na wiele pytań uczniowie umieli odpowiedzieć po tygodniowym pobycie w Rzymie, a niektóre pozwoliły na poszerzenie wiedzy i świadomości zarówno polskich, jak i włoskich uczniów.Dzisiejszego dnia to polscy uczniowie prezentowali miasto Płock, opowiadali o jego historii, najciekawszych miejscach, zwyczajach i kuchni Polaków.Drugie śniadanie stanowiły słodycze przywiezione przez płockich uczniów. Nasi włoscy przyjaciele mogli spróbować polskich smakołyków, które naprawdę ich zaskoczyły😀🍪🍫Odkrywanie innych kultur, zwyczajów obywateli różnych krajów to wielka lekcja tolerancji i szacunku, które są priorytetami Erasmus+.Uczniowie wykazali się kreatywnością tworząc swoje dzieła sztuki z ekologicznych materiałów, prezentując potem znaczenie własnych prac.Na koniec nastąpiło podsumowanie tygodniowej mobilności, podzielenie się wrażeniami i wręczenie dyplomów.Przyjaźń, tolerancja, współpraca i szacunek, w duchu pokoju i dbania o planetę, pamiętając o rozwijaniu swoich kompetencji. 🇮🇹🇪🇺🇵🇱Dziękujemy za gościnę, wspólnie spędzony czas, piękne i niezapomniane chwile🤗Do zobaczenia jeszcze w marcu…. w płockiej Jagiellonce!Arrivederci! 🤗😍
Ostatnie pożegnania z naszymi przyjaciółmi z Rzymu.....Tydzień pełen wrażeń, nowych znajomości i przyjaźni, nowych umiejętności i kompetencji, rozwoju osobistego, językowego, kulturowego. A wszystko to w duchu otwartości na nowe i inne, w duchu zrozumienia i szacunku.Dziękujemy za ten wspólny czas! Bezcenny!Do zobaczenia wkrótce w Płocku !Jagiellończycy czekają!❤️
Projekt - "Zwolnieni z teorii"
W czwartek 9 marca 2023 roku w auli Jagiellonki odbył się finał projektu - Our Conscious World - w ramach olimpiady "Zwolnieni z teorii".
Organizatorzy zaprosili do szkoły Pana Mariusza Sepioło - reportera Tygodnika Powszechnego oraz absolwenta Jagiellonki z którym rozmawiali nt. jego książki "Klerycy" opowiadającej o życiu w polskim seminarium, czy "Ludzie i gady", która opisuje tajemnice życia w polskim więzieniu, Panią dr Antoninę Kozyrską z UMK w Toruniu, która nakreśliła publiczności sytuację na Ukrainie, jej przyczyny, skutki, a nawet kwestie wyznaniowe oraz Panią dr hab. Magdalenę Rekść z UŁ, która przedstawiła nam temat obecnych konfliktów na świecie.
Dziekujemy gościom za przybycie.
Konkurs języka niemieckiego
Alpejska mumia czy Conchita Wurst, a może jedno i drugie? To stało się już chyba tradycją w Naszej Szkole, że Uczniowie tłumnie przybywają, by uczestniczyć w konkursie Turbolandeskunde organizowanym przez Polskie Stowarzyszenie Nauczycieli Języka Niemieckiego.
410 marca odbył się etap szkolny konkursu, a w roli głównej w tym roku - Austria i wszystko, co z nią związane. Konkurs od lat cieszy się tak dużą popularnością również że względu na swoją formułę- Uczniowie odpowiadają na pytania w trzyosobowych zespołach. Jak widać po zdjęciach, humory dopisywały, mimo że niektóre odpowiedzi nie były do końca oczywiste... Serdecznie gratulujemy wszystkie uczestnikom, a największymi brawami nagradzamy Uczennice klasy 4G - Jagodę Dąbrowską, Amelię Duch i Anię Żochowską, które będą reprezentować naszą szkołę w II etapie.
Spotkanie informacyjne dla rodziców kandydatów do klasy dwujęzycznej 2023
Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Władysława Jagiełły w Płocku zaprasza na spotkanie informacyjne dla rodziców kandydatów do klasy dwujęzycznej pre-IB DP, przygotowującej do podjęcia nauki w Programie Dyplomowym Matury Międzynarodowej.
Spotkanie odbędzie się w poniedziałek – 20 marca 2023 roku - o godz. 16.30 w sali 213.
Podczas spotkania będzie się można dowiedzieć o możliwości podjęcia nauki w klasie dwujęzycznej oraz o wymaganiach związanych z kształceniem w prestiżowym i ambitnym projekcie edukacyjnym, jakim jest Program Dyplomowy Matury Międzynarodowej. Jagiellonka jest jedną z czterech publicznych szkół na Mazowszu, posiadających akredytację do prowadzenia programu Matury Międzynarodowej (obok warszawskich szkół – Liceum Kopernika, Batorego i Prusa). Szkoła prowadzi program IB od ośmiu lat. Dotychczas wszyscy uczniowie z sukcesem zdali międzynarodowy egzamin i obecnie studiują na prestiżowych uczelniach w Polsce (Uniwersytet Warszawski, Politechnika Warszawska, Szkoła Główna Handlowa) i za granicą (głównie w Wielkiej Brytanii i Holandii).
Konkurs Matematyczno-Fizyczny- "Jagiellończyk 2023"
Informujemy, że I etap konkursu został rozstrzygnięty.
Do II etapu zapraszamy zespoły z następujących szkół:
- Szkoła Podstawowa nr 6 im. Druha Wacława Milke w Płocku
- Szkoła Podstawowa im. Władysława Jagiełły w Piotrkówku
- Szkoła Podstawowa im. Ojca Świętego Jana Pawła II w Słubicach
- Szkoła Podstawowa im. kpr. Feliksa Ignacego Grabowskiego w Bodzanowie
- Szkoła Podstawowa im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Iłowie
- Szkoła Podstawowa nr 21 im. Fryderyka Chopina w Płocku
- Szkoła Podstawowa nr 22 z Oddziałami Integracyjnymi im. Janusza Korczaka w Płocku
II Etap odbędzie się 17 marca 2023 o godzinie 12.00 w sali 34
(2 piętro Stary Budynek).Czas trwania – 60 minut
Gratulujemy wszystkim uczestnikom wysokiego poziomu i zachęcamy do dalszego rozwoju.
Organizatorzy.
Sportowcy LWJ z sukcesami
Trwają rozgrywki Licealiady w ramach Młodzieżowej Ligi Sportowej organizowanej przez MOSiR Plock.
W mijającym tygodniu rozegrano finały siatkówki dziewcząt, frisbee oraz badmintona. W każdym z nich reprezentanci Naszej Szkoły odnieśli sukcesy i zdobyli medale.
7W turnieju badmintona:
Drużyna dziewcząt LWJ - 1 miejsce
Drużyna chłopców LWJ - 1 miejsce
7Turniej frisbee :
Drużyna mieszana LWJ - 2 miejsce
8Turniej siatkówki dziewcząt:
Drużyna LWJ - 3 miejsce
Gratulujemy Naszym Sportowcom!
"The voice of Jaga"
2 marca 2023 roku w auli szkolnej poznaliśmy zwycięzcę tegorocznej edycji " The voice of Jaga"
12W finale konkursu wokalnego swój talent i możliwości zaprezentował sześcioro piosenkarzy, którzy wcześniej zwyciężali w koncertach eliminacyjnych trwających od listopada.
Wystąpili:
Pan Adam Leszczyński – nauczyciel Fizyki
Julia Urbańska – 1a
Hanna Napieracz – 2c
Alicja Sulkowska – 2g
Patrycja Barucha – 3a
Julia Szpakowska – 4a
Zgromadzoną w auli publiczność oraz jurorów najbardziej ujął śpiew Julki Szpakowskiej i to własnie Ona została zwyciężczynią "The voice of Jaga 2022/23". Wśród lauretaów znalazły się także: Hanna Napieracz oraz Alicja Sulkowska.
Gratulacje!
Organizatorami koncertów byli członkowie Samorządu Uczniowskiego: Hubert Wyczałkowski, Oliwia Brzezińska, Lena Koziczyńska, Konrad Wiśniewski, Julia Ambroziak.
Szczególne podziękowania dla Pana Marka Misiaka za doskonałe nagłośnienie wszystkich koncertów zakończonej własnie edycji konkursu.
CHEMICY NA POLITECHNICE
- 4
Uczniowie klasy biologiczno-chemicznej 4D wzięli udział w zajęciach laboratoryjnych na Politechnice Warszawskiej.
Wszyscy uczestnicy z ogromnym zaangażowaniem i zainteresowaniem wykonywali doświadczenia chemiczne z zakresu chemii nieorganicznej przygotowane przez pracowników uczelni, jak również zapoznali się z metodą spektrofotometrii. Była to doskonała okazja do sprawdzenia swoich umiejętności i wiadomości oraz możliwość zapoznania się ze sposobem prowadzenia tego typu zajęć na uczelni wyższej.
Konkurs Recytatorski
POLUBIĆ POEZJĘ WŁADYSŁAWA BRONIEWSKIEGO
–UCZNIA PŁOCKIEJ JAGIELLONKI
pod patronatem honorowym
Prezydenta Miasta Płocka Andrzeja Nowakowskiego
Książnicy Płockiej im. Władysława Broniewskiego
pod patronatem medialnym
Tygodnika Płockiego
W dniu 10 lutego 2023 roku o godz. 10.00 w auli Jagiellonki odbył się konkurs recytatorski dla uczniów szkół podstawowych oraz o godzinie 12.00 – dla szkół ponadpodstawowych . Konkurs zorganizowały i przeprowadziły: pani Małgorzata Duch i pani Monika Szpakowska. W konkursie wzięło udział 44 uczniów, w tym 18 uczniów szkół podstawowych oraz 27 uczniów szkół ponadpodstawowych.
Uczestników konkursu oceniało Jury w składzie:
- Lena Szatkowska – pisarka, dziennikarka, Redaktor „Tygodnika Płockiego”,
- Łukasz Mąka – absolwent Akademii Teatralnej w Warszawie, aktor Teatru Bemowo w Warszawie,
- Maciej Woźniak – poeta i bibliotekarz, juror wielu konkursów literackich, pracownik Książnicy Płockiej im. Władysława Broniewskiego,
- Monika Szpakowska – nauczycielka języka polskiego w Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Władysława Jagiełły w Płocku,
- Małgorzata Duch - wicedyrektor w Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Władysława Jagiełły w Płocku, nauczycielka języka polskiego, członek Towarzystwa Naukowego Płockiego.
Jury Konkursu w sposób szczególny zwracało uwagę na wybór repertuaru przez uczestników, znajomość i interpretację tekstu, a przede wszystkim zdolności recytatorskie uczniów.
Wyniki Konkursu:
Szkoły podstawowe:
I miejsce
- Filip Barański – Szkoła Podstawowa nr 6 w Płocku– za wiersz Poezja
II miejsce
- Vladyslava Torkot– Szkoła Podstawowa im. M. Konopnickiej w Gąbinie – za wiersz Ballady i romanse
III miejsce
- Antonina Burdon – Szkoła Podstawowa z Oddziałami Dwujęzycznymi nr 3 im. K. Makuszyńskiego w Płocku – za wiersz Bagnet na broń
Wyróżnienie:
- Antonina Szelągowska – Szkoła Podstawowa im. kpr. Feliksa Grabowskiego w Bodzanowie – za wiersz Anka
- Agata Ławniczak – Szkoła Podstawowa im. Abp. Antoniego Nowowiejskiego w Słupnie– za wiersz Ballady i romanse
Szkoły średnie:
I miejsce
- Katarzyna Szewczenko – III Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Marii Dąbrowskiej w Płocku - za wiersz List bez adresu
II miejsce
- Amelia Wichrowska – III Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Marii Dąbrowskiej w Płocku - za wiersz Anka
III miejsce
- Julia Witkowska – Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Władysława Jagiełły w Płocku - za wiersz Wiersz ostatni
Wyróżnienie:
- Bartosz Onyszko – Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Władysława Jagiełły w Płocku – za wiersz Szpicel
- Anna Lepre – Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Władysława Jagiełły w Płocku - za wiersze Miasto rodzinne, Mniejsza o to
- Natalia Siedlich – III Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Marii Dąbrowskiej w Płocku - za wiersz On dla mnie nie był przechodniem
- Michał Pasikowski – I Liceum Ogólnokształcące CN-B im. Polskich Spadochroniarzy w Płocku - za wiersz Bagnet na broń
Gratulujemy Zwycięzcom oraz dziękujemy Wszystkim Uczestnikom Konkursu za udział w XVI. edycji konkursu recytatorskiego pt. Polubić poezję Władysława Broniewskiego – ucznia płockiej Jagiellonki.
Serdecznie dziękujemy Panu Łukaszowi Mące – przewodniczącemu Jury – Panu Maciejowi Woźniakowi oraz Pani Lenie Szatkowskiej za pracę w komisji konkursowej.
Serdecznie dziękujemy nauczycielom za przygotowanie uczniów do konkursu.
W sposób szczególny pragniemy podziękować sponsorom za ufundowanie cennych nagród:
- Prezydentowi Miasta Płocka – Panu Andrzejowi Nowakowskiemu
- Dyrektor Książnicy im. Władysława Broniewskiego w Płocku – Pani Joannie Banasiak
- Dyrektor Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Władysława Jagiełły w Płocku – Pani Małgorzacie Pawlak.
Serdecznie zapraszamy do udziału w kolejnej edycji konkursu recytatorskiego pt. Polubić poezję Władysława Broniewskiego – ucznia płockiej Jagiellonki, który odbędzie się w 2024 roku.
Małgorzata Duch
Monika Szpakowska
"Hamilton powrócił.."
9 lutego 2023 r., przy zgaszonych światłach i otwartych dla wszystkich drzwiach Jagiellończycy ponownie wystawili sztukę inspirowaną biografią Aleksandra Hamiltona.
65Tym razem młodych artystów mogli oglądać również miłośnicy sztuki spoza szkoły. Otwarty spektakl przyciągnął tłumy. Brak miejsc siedzących rekompensowała fantastyczna gra aktorska naszej młodzieży.
Ta sztuka to wielki sukces uczennicy reżyserującej Julii Szpakowskiej, która samodzielnie przetłumaczyła pierwszy akt słynnego dzieła prosto z desek Broadwayu. Zaangażowani w projekt uczniowie uczyli się śpiewać, tańczyć, poruszać w kostiumach. Ciężka praca przyniosła efekty, które przerosły wszelkie oczekiwania.
Hamilton w Jagiellonce to dowód młodzieńczej pasji, siły charakteru, wewnętrznej dyscypliny. Najlepszy przykład młodego pokolenia, które chce kreować świat. Dziękujemy, że pokazaliście nam jeszcze raz, jacy jesteście wyjątkowi.
Gratulujemy!
Zespół pragnie serdecznie podziękować Teatrowi Dramatycznemu im. Jerzego Szaniawskiego w Płocku za wypożyczenie kostiumów scenicznych oraz wszelkie wsparcie.
Jagiellończycy na projekcie Erasmus+ w Turcji
Uczniowie naszej szkoły współpracujący jako wolontariusze z Instytutem Rozwoju Sportu i Edukacji nad projektem Erasmus Plus ‘Love Earth To the Moon And Back’ udali się w podróż do Manisy w Turcji.
5Celem projektu jest stworzenie programu nauczania dla edukacji ekologicznej w szkołach średniach. W trakcie mobilności będziemy uczestniczyć w lekcjach pilotażowych dotyczących wpływu człowieka na środowisko oraz środowiska na człowieka przygotowanych przez partnerów projektu (Czechy, Francja, Islandia, Polska, Austria). Pojedziemy również zwiedzać starożytne ruiny w Efezie, a także zabytkowe wioski w Selçuk /Şirince oraz weźmiemy udział w Międzynarodowym Forum ‘Environmental Education and Climate Change’, w trakcie którego spotkamy się z przedstawicielami lokalnych władz i politykami, żeby zaprezentować wypracowane przez nas w trakcie mobilności propozycje rozwiązań systemowych mających na celu promowanie zrównoważonego rozwoju i powstrzymanie zmian klimatycznych.
138. Głośne czytanie nocą: Jan Parandowski
Na 138. "Głośne czytanie nocą" zapraszamy
we czwartek 9 lutego do MDK-u na godz. 19.00.
Tematem spotkania będzie "Świat książek Jana Parandowskiego".
Erasmus+ Jagiellończycy w Dunkierce.
Dunkierka, dzień 2. Kolejny dzień projektu upłynął na intensywnej pracy w grupach międzynarodowych.
10Uczniowie projektowali idealną ich zdaniem szkolę ekologiczną, zastanawiali się nad głównymi celami, jakie stawia przed nimi aktualna sytuacja ekologiczna planety, a także opracowywali choreografię ekologicznego tańca Drugą cześć dnia stanowił spacer po wydmach, z przewodnikiem- ornitologiem, który oprowadził nas po parku, wydmach, gdzie mieliśmy okazję wspomóc bioróżnorodność tamtejszej przyrody, wyrywając szkodliwe dla okolicznych zwierząt rośliny. Uczniowie rywalizowali między sobą uczestniczą w biegu na orientację odpowiadając na pytania na temat morskiego środowiska naturalnego.
15Dunkierka, dzień 3.
To dzień poświęcony środowisku morskiemu, ale i przemysłowi, który sprawia, że port w Dunkierce jest jednym z ważniejszych portów Francji. Zwiedziliśmy ogromny port, dowiadując się wiele o ogromnym znaczeniu tego miejsca dla przemysłu. Następnie pojechaliśmy do Boulogne, gdzie znajduje się największe w Europie oceanarium Nausicaa. Wzięliśmy udział w zajęciach na temat ochrony środowiska morskiego, uświadamiając sobie, jak wiele człowiek robi zła, a co możemy zdecydowanie zmienić, żeby poprawić sytuację organizmów żyjących w wodach. Potem zwiedzaliśmy oceanarium, które zrobiło na nas ogromne wrażenie, pod względem wielkości, ilości gatunków zwierząt i rozmachowi, z jakim jest urządzone. To był dzień pełen morskich wrażeń!
7Dunkierka, dzień 4.
Dzisiejszy dzień to dzień pod znakiem gry, zabawy, a co najważniejsze, w pełnej integracji z młodzieżą, która przyjechała z Ukrainy, prosto z Buczy. Pierwszym punktem było lodowisko, gdzie każdy mógł spróbować swoich sił, niezależnie od umiejętności sportowych. Uczniowie wykazali się wielką empatią, pomagając sobie nawzajem i ucząc tych, którzy mieli łyżwy pierwszy raz na nogach. Była to wielka lekcja solidarności i przyjaźni. Potem uczniowie pracowali w grupach, zastanawiając się nad niewłaściwymi zachowaniami człowieka wobec środowiska, nad ich przyczynami i konsekwencjami. A wszystko to, z użyciem wszystkich znanych im języków Druga część dnia to tworzenie gier. W grupach uczniowie tworzyli gry o tematyce oczywiście związanej z ochroną środowiska, ociepleniem klimatu. Powstały dzięki temu krzyżówki, gry planszowe, gra memory, Kahoot itp. Na koniec oczywiście każdy mógł zagrać we wszystkie stworzone przez pozostałe grupy gry.
Ale to były emocje!
26Dunkierka, dzień 5.Jest to ostatni dzień w całej ponad 100- osobowej grupie. W sobotę i niedzielę uczniowie spędzają czas z rodziną integrując się z francuskimi rodzinami, korzystając z czasu spędzonego z rówieśnikami, majàc niepowtarzalną okazję zobaczyć z bliska, jak wygląda dzień francuskiej rodziny, dzień poświęcony rodzinie, bliskim i odpoczynkowi po całym tygodniu ciężkiej pracy. Piątek był dniem podsumowań całego tygodnia: uczniowie przygotowywali plakaty ze wspomnieniami najpiękniejszych momentów, nagrywali video opowiadając o swoich wrażeniach; pojechaliśmy do Belgii zwiedzić piękne miasteczko Brugges. A wieczór to czas oficjalnego zakończenia mobilności w obecności maira Dunkierki, dyrekcji szkoły, całych rodzin goszczących młodzież z czterech państw. Uczniowie z liceum Jean Bart uczestniczący w mobilności w Polsce, we Włoszech une Szwecji zaprezentowali efekty swojej pracy podczas pobytu w tych krajach, prezentując raporty- video z tych wyjazdów i przedstawiająca swoje wrażenia. Ważnym momentem było też uhonorowanie młodzieży ukraińskiej, która integrowała się z uczestnikami projektu Erasmus+. Była to wielka lekcji solidarności, przyjaźni, otwartości, a wszystko to zgodnie z priorytetami Erasmus+.
4Dunkierka, ostatni dzień.
Po całym tygodniu intensywnej pracy nad projektem związanym z ekologią i ochroną środowiska morskiego, po tygodniu spędzonym w duchu solidarności, przyjaźni, otwierania się na inne kultury, poznawania życia codziennego Francuzów, poznawania historii i aktualnej sytuacji w Dunkierce, rozwijania umiejętności językowych i interpersonalnych, nadszedł czas na pożegnanie.
Młodzi ludzie z Włoch, Szwecji, Irlandii i Polski w weekend wrócili do swoich domów, zabierając w sercach masę pięknych wspomnień, zyskawszy przyjaciół na całym świecie. Dziękujemy za cały tydzień pełen wrażeń, okazanego nam serca i …. do zobaczenia!
39. Rajd Zima
W sobotę 28 stycznia odbył się XXXIX Rajd Zima " Szlakami Powstania Styczniowego".
1Wydarzenie zostało zorganizowane z okazji 160 rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego i 90 rocznicy Zorganizowanej Turystyki w Płocku
W rajdzie wzieli udział członkowie Szkolnego Koła SKKT-PTTK "Szop". Drużyna Jagiellonki zajęła 1 miejsce.
Gratulacje dla całej ekipy:)
Rocznica Powstania Styczniowego - konkurs
Z okazji 160 rocznicy wybuchu powstania styczniowego odbył się wewnątrzszkolny konkurs wiedzy o powstaniu.
3Najlepszy wynik w części pisemnej uzyskał Konrad Stachowicz (4B), zaś w części plastycznej wyróżnione zostały prace Julii Nowak (2F), Szymona Adamczyka (1F) i Alicji Dumowskiej (2A).
Serdecznie gratulujemy!
Archiwum Aktualności