Uroczyste Rozpoczęcie Roku Szkolnego 2023/24
- 8
Podręczniki na rok szkolny 2023/24
Nauczyciele i pracownicy szkolą się na kursach językowych i metodycznych
- KURSY I SZKOLENIA WSPÓŁFINANSOWANE ZE ŚRODKÓW UNII EUROPEJSKIEJ
Sprawozdanie z realizacji programów w roku szkolnym 2022/23
- PROGRAMY WSPÓŁFINANSOWANE ZE ŚRODKÓW UNII EUROPEJSKIEJ
Sukcesy Naszych Uczniów
- ROK SZKOLNY 2022/23
Matura Międzynarodowa - Wyniki
Już po raz siódmy nasi absolwenci klasy IB DP przystąpili do Matury Międzynarodowej. Serdeczne gratulujemy grupie naszych 32 uczniów - wszyscy zdali egzamin maturalny w Programie Dyplomowym Matury Międzynarodowej. Życzymy dalszych sukcesów i przyjęcia na wymarzone uczelnie!
Międzynarodowa Konferencja PlocMUN 2023
W dniach 1-3 czerwca, kontynuując szkolną tradycję, płocka „Jagiellonka” zorganizowała już szóstą edycję konferencji PlocMUN, zrzeszającej licealistów i studentów z Płocka, Polski oraz z całego świata, w celu przeprowadzenia symulacji obrad Organizacji Narodów Zjednoczonych.
4W konferencji wzięło udział 150 osób, w tym młodzież licealna i studenci uczelni wyższych. Pojawiły się również aplikacje z zagranicy. Udziałem w konferencji zainteresowani byli nauczyciele oraz uczniowie włoskiego liceum QSI International School of Brindisi. Ostatecznie szeregi konferencji wsparła i zaszczyciła czwórka obywateli Luksemburga i Niderlandów.
Wysoka jakość wydarzenia mogła zostać osiągnięta jedynie dzięki nieocenionemu wsparciu Patronów Honorowych: Pana Marszałka Województwa Mazowieckiego, Pana Prezydenta Miasta Płocka, CIFAL Płock, Akademii Mazowieckiej w Płocku, Politechniki Warszawskiej Filia w Płocku, Płockiemu Parkowi Przemysłowo-Technologicznemu, Okręgowej Radzie Adwokackiej, jak również jednostkom, które udzieliły finansowego wsparcia konferencji: Samorząd Województwa Mazowieckiego, La Estetica, PiK materiały budowlane, Bar Tumski, Piekarnia Kierzkowscy oraz Piekarnia Albrechczyńscy.
Uczestnicy w procesie aplikacji mieli za zadanie wybrać preferowany komitet ONZ lub inny podmiot działający przy ONZ, w którego obradach chcieli wziąć udział oraz preferowane państwo członkowskie ONZ, którego stanowisko zdecydowali się reprezentować. Następnie delegaci zostali przypisani do odpowiednich komitetów oraz państw (w tegorocznej edycji PlocMUN dostępne były następujące podmioty ONZ: Rada Bezpieczeństwa ONZ (UNSC; topic: “Assessing the necessarymeasures in mitigating the crisis on Haiti”), podmiot ONZ na rzecz Równości Płci i Wzmocnienia Kobiet (UN Women; topic: “Discussing the benefits of decriminalising sex work as a HIV/AIDS prevention strategy with a focus on women workers”), Komisja Nauki i Technologii na rzecz Rozwoju (CSTD; topic: “Examining the use of Artificial Intelligence in modern surveillance and security systems”), Światowa Organizacja Zdrowia (WHO; topic: “Re-viewing cannabis and cannabis-related substances to consider the appropriateness of their Current Scheduling within the International Drug Control Conventions”) i Międzynarodowy Trybunał Karny (MTK) (ICC; topic: “The Prosecutor v. Vladimir Vladimirovich Putin”); zaproponowaliśmy również udział w Komisji Europejskiej (European Council; topic: “Discussing and taking action upon the effects of decriminalisation of hallucinogenic mushrooms in the member states”, specjalnym komitecie historycznym – Kongresie Kontynentalnym (Continental Congress 1776; topic: “Discussing the future of British Colonies in North America”), a także w komitecie kryzysowym (Crisis Committee; topic: “Uprising of Pan-Muslim revolution”)). Cała konferencja odbywała się wyłącznie w języku angielskim, w związku z czym dodatkowo pełniła rolę warsztatów językowych, podczas których uczestnicy mogli rozwinąć nie tylko zaawansowane umiejętności komunikacyjne, ale także nauczyć się języka dyplomacji. Rozpoczęcie debat miało miejsce w auli Urzędu Miasta Płocka, natomiast praca w komitetach w salach Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Władysława Jagiełły w Płocku. General Assembly oraz ceremonia zakończenia obrad wraz z rozdaniem nagród odbyły się w Auli Akademii Mazowieckiej w Płocku.
Podczas trzech dni debat uczestnicy obradowali nad wcześniej wybranymi tematami charakterystycznymi dla danego komitetu, poruszającymi współczesne problemy zmieniającego się świata. Podsumowaniem obrad w każdym komitecie było napisanie rezolucji, które zostały przedstawione na zgromadzeniu ogólnym Model UN w dniu kończącym konferencję. Całe przedsięwzięcie już na tę chwilę odniosło ogromny sukces, na platformie mymun.com, jego średnia ocen wynosi 4.5/5. Oceny wciąż spływają a odbiór wydarzenia w środowisku lokalnym, ogólnopolskim i międzynarodowym jest bardzo pozytywny.
Osiągnięcie tak wysokiego wyniku nie byłoby możliwe bez wsparcia naszych Patronów oraz Sponsorów.
W nawiązaniu do uczestnictwa zagranicznych delegatów w tegorocznej edycji konferencji PlocMUN, zostaliśmy zaproszeni do współpracy przez organizatorów prestiżowej konferencji MUN w Luksemburgu, zaplanowanej na październiku br. Starając się udoskonalać każdą edycję wydarzenia jako szkoła, pragniemy umożliwić naszym uczniom uczestnictwo w innych konferencjach MUN, również tych zagranicznych, aby mogli zdobywać doświadczenie i promować Płock zarówno wśród innych miast Polski, jak i na arenie międzynarodowej.
Już teraz jednak możemy pochwalić się zaszczytnym tytułem. Ubiegłoroczna konferencja PlocMUN2022, w wyniku ewaluacji przeprowadzonej przez międzynarodową platformę mymun.com, została uznana za drugą najlepszą średnią konferencję Model United Nations na świecie z oceną 4.5 w skali ocen od 1 do 5.
Pragniemy bardzo serdecznie podziękować wszystkim Osobom, które swoją życzliwością, wsparciem oraz zaufaniem umożliwiły nam zrealizowanie kolejnej edycji tak cenionego i rozpoznawalnego już wydarzenia, jakim jest międzynarodowa symulacja obrad ONZ- Konferencja PlocMUN2023.
więcej zdjęć na: https://andrzejlukasiak.zalamo.com/s/plockmun-2023-2
Zakończenie roku szkolnego 2022/23
Nowa galeria Zakończenie roku szkolnego 2022/23 została dodana do albumu fotograficznego
106
"Love Earth To The Moon And Back: urodziny, przedszkole i relaksacja"
Czerwiec to wyjątkowy miesiąc dla uczestników projektu Erasmus Plus Love Earth To The Moon And Back. Drugiego dnia tego miesiąca swoje pierwsze urodziny obchodziło drzewko projektowe, które zasadziliśmy we wpisanym na listę UNESCO Ogrodzie Zamkowym w czeskim Kromieryżu podczas naszego międzynarodowego spotkania😊.
5W dniach 4-9.06.2023r. koordynatorzy projektu spotkali się na Islandii gdzie dokonali ewaluacji dotychczas podejmowanych działań, uczestniczyli w szkoleniach i warsztatach dotyczących tematyki ekologicznej, podpisali petycję o wprowadzenie zakazu polowania na wieloryby oraz zaplanowali kolejne czynności. 14 czerwca miało miejsce kolejne ważne wydarzenie. Wolontariuszka projektu, Zuzia Dąbrowska z kl. 2g udała się doTerapeutycznego Punktu Przedszkolnego „Niebieski Domek" dla dzieci z autyzmem i poprowadziła lekcję o pszczołach. Było wspólne oglądanie filmu o tych owadach, rozmowa na temat ich roli w przyrodzie i życiu człowieka, malowanie obrazków patyczkami higienicznymi, a nawet jedzenie wafelków z miodem. Zarówno dzieciaki,jak i Zuzia spisali się fantastycznie! Dziękujemy dyrekcji „Niebieskiego Domku” za współpracę. Mamy nadzieję, że będziemy mogli gościć u Was częściej.
Jak głosi tytuł naszego projektu, kochamy Ziemię do księżyca i z powrotem. Zdajemy sobie sprawę z tego, że nie ma jej wersji B i poprzez edukowanie oraz włączenie społeczne chcemy kształtować właściwe postawy proekologiczne. Jednak żeby nam się to udało, musimy najpierw wiedzieć jak zatroszczyć się o siebie. Dlatego 17.06.2023r. uczestnicy projektu więli udział w warsztatach dotyczących stosowania technik relaksacyjnych, które specjalnie dla nich poprowadziła pani pedagog Barbara Reszczyńska. W części teoretycznej spotkania, uczniowie klasy 2g: Zuzia, Mikołaj, Ola, Olga, a nawet jej koleżanka z Włoch (uczestniczka wymiany Erasmus+) wysłuchali informacji na temat źródeł stresu i ich wpływu na ludzki organizm. Natomiast w części praktycznej, uczestnicy mogli przetestować działanie sposobów radzenia sobie ze stresem na własnej skórze😉.
Wszystkich miłośników przyrody prosimy o podpisanie petycji online dotyczącej zakazania wielorybnictwa u wybrzeży Islandii: https://www.change.org/p/end-whaling-in-iceland-st%C3%B6%C3%B0va-hvalvei%C3%B0ar-%C3%A1-%C3%ADslandi
Konkurs wiedzy o Patronie
W dniu 15 czerwca 2023r. odbył się szkolny konkurs wiedzy dotyczący patrona szkoły – Władysława Jagiełły.
Uczniowie klas pierwszych mieli za zadanie : napisać mowę pochwalną oraz wiersz na cześć Jagiełły. Rozwiązać krzyżówkę, ułożyć puzzle i rozwiązać kahoota.
Rywalizacja był przednia:)
4Największą wiedzą i umiejętnościami wykazała się drużyna z kl. IA ( jak przystało na humanistów)zajmując I miejsce.
II Miejsce zajęli przedstawiciele kl. IB , a III miejsce klasy IIIF.
Wszystkim Pierwszakom – gratulujemy!
Przykładowe wiersze klas pierwszych o Władysławie Jagielle
Klasa IE
„ Władysław Jagiełło niskiego wzrostu pan
Polskę i Litwę pojednał nam.
Kochał polować, uparty jak byk
Umarł jako 80 – letni pryk.
Cztery miał żony lecz czwarta dopiero
Przyniosła mu synów jego.
Krzyżaków zgładził pod Grunwaldem
A nadal nazywano go karłem.
Tak oto zaczęła się Jagiellonów dynastia
Inna niż władza pierwszego Piasta.” ( P. Maros, A. Skupniewski, K. Bieniek)
Klasa IC
„Władysław Jagiełło, najwybitniejszy z tego rodu
Jego rządy nie mogą się równać nikomu.
Polskę i Litwę zjednoczył sprytem,
Zwycięstwo odniósł niesamowite.
Patronem naszej szkoły szczycić się możemy,
Gdyż wielkim władcą był – to na pewno wiemy!” ( A. Góralska, W. Gradowska)
Klasa IA
„ Król nasz wspaniały
Kraj nasz uświetnił cały.
Wielki Książe Litewski
Cieszy szlachtę i lud miejski
Niemców w kapturach poskromił
I naszą Polskę obronił.
Pod Grunwaldem wojska wystawił
Litwinów, Polaków, Rusinów
Wspaniałym zwycięstwem,
Godnością, honorem i męstwem.
Zjednoczył Litwę i Koronę
I zapewnił naszemu ludowi obronę.
Nasz król na honory zasługuje
A to wszystko prawda, bo się rymuje.” (K. Szczutowski, M. Bisping – Janiak, K. Kopacz)
Krótkoterminowa mobilność w Jagiellonce
- Kolejny projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej
Piknik JAGAFEST
Nowa galeria Piknik JAGAFEST została dodana do albumu fotograficznego
11815 czerwca w Naszej Szkole odbył się coroczny Piknik Integracyjny Jaga - Fest zorganizowany przez Dyrekcję Szkoły, Radę Rodziców oraz Samorząd Uczniowski LWJ. Uczniowie mogli wziąc udział w panelach edukacyjnych prowadzonych przez zaproszonych gości, a następnie rywalizować w zawodach sportowych na boisku. Rada Rodziców zadbała także o słodki poczęstunek podczas imprezy oraz nagrody dla sportowców.
Zapraszamy do fotorelacji z części edukacyjnej oraz rozrywkowej naszej imprezy.
3b na warsztatach ekologicznych w Kobiernikach.
W środę 14 czerwca klasa 3b wzięła udział w warsztatach ekologicznych w zakładzie PGO w Kobiernikach.
Pogoda nie pokrzyżowała nam planów i mieliśmy niepowtarzalną okazję poznać sokolnika i jego podopiecznego myszołowa oraz prześledzić drogę odpadów od przekroczenia bramy zakładu po wyjazd w postaci surowca wtórnego. Zwiedziliśmy również farmę fotowoltaiczną, nowe ekologiczne składowisko odpadów i ekologiczną ścieżkę dydaktyczną.
Warsztaty dostarczyły nam dużo wrażeń, ale i wiedzy.
Tenisistki stołowe na Mistrzostwach Polski
Tenisistki stołowe reperezentujące Naszą Szkołę - Alicja Firszt i Julia Czubakowska - zajęły bardzo dobre 6 miejsce podczas Ogólnopolskiego Finału Licealiady w Tenisie Stołowym.
8Wojewódzki Ośrodek Sportu i Rekracji im. Z. Majewskiego w Drzonkowie był gospodarzem mistrzostw, w których wystartowało 16 najlepszych drużyn w Polsce. Zawodniczki z Jagiellonki awansowały do imprezy zdobywając wcześniej tytuł Mistrzyń Mazowsza w turnieju rozgrywanym w Nadarzynie.
Podczas finałów dziewczęta świetnie poradziły sobie w rozgrywkach grupowych i pewnie awansowały do najlepszej 8 turnieju. Tam uległy drużynie z Chełmna, która później zdobyła tytuł zwycięzcy.
Zajmując ostatecznie 6 lokatę tenisistki z Jagiellonki osiągnęły ogromny sukces. Należą się im gratulacje i podziękowania za wszystkie starty barwach Naszej Szkoły.
Głośne czytanie nocą: Książki na wakacje
141 „Głośne czytanie nocą” –
– „Książki na wakacje. Lektury trudne, ważne i pożyteczne” –
odbędzie się we czwartek 15 czerwca o godzinie 19.00
tym razem wyjątkowo w Urzędzie Stanu Cywilnego przy ul. Kolegialnej 9.
Podczas spotkania czytane będą fragmenty książek,
które mogą okazać się przełomowe w naszym myśleniu o świecie
ZAPRASZAMY!
Oferta oraz harmonogram rekrutacji 2023/24
3g w Pradze
W ostatnim tygodniu maja odbyła się wycieczka klasy 3g do czeskiej stolicy - Pragi.
Pierwszego dnia wycieczki mieliśmy przyjemność zwiedzić Pałac Prezydencki, Katedrę św. Wita, ogrody Wallensteina oraz Złotą Uliczkę pełną charakterystycznych kolorowych domków.
Drugi dzień rozpoczął się od zwiedzania muzeum Franza Kafki, jednego z najpopularniejszych europejskich pisarzy. W muzeum można było znaleźć stare listy pisarza, czy też dowiedzieć się jaką trasą podróżował do szkoły. Następnie udaliśmy się na Wieże Petryńską, skąd po pokonaniu 299 schodów, podziwialiśmy Pragę w jej pełnej okazałości.
Ostatni dzień w Pradze to wycieczka do Muzeum Narodowego, w którym wówczas odbywała się m.in. wystawa obrazów Pablo Picasso. Napełnieni artystycznym duchem udaliśmy się pod Praski Zegar Astronomiczny, który uraczył nas swoim show powtarzanym co godzinę.
To był świetny wyjazd, niestety wszystko co dobre, szybko się kończy…
Konrad Wiśniewski, klasa 3G
Krótkoterminowa mobilność w Jagiellonce
Kolejny projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej
5
Wymiana z USA - Olga Florczak
Olga Florczak z klasy 2G wróciła właśnie z Fort Wayne w stanie Indiana, gdzie w dn. 6 - 21.05 reprezentowała Jagiellonkę podczas wymiany w ramach współpracy miast partnerskich.
8Oto jej krótka relacja z wyjazdu.
W dniach 06.-21.05. miałam zaszczyt reprezentować Jagiellonkę w USA podczas Płock- Fort Wayne. W czasie tych dwóch tygodni miałam okazję poznać wspaniałych ludzi i przeżyć niepowtarzalną przygodę. Nie tylko poznałam realia życia za oceanem, ale miałam również okazję poczuć się jak uczennica amerykańskiego liceum, co zawsze było moim marzeniem.
Jestem niezmiernie wdzięczna za tę szansę, a teraz pozostaje ugoszczenie amerykańskiej uczennicy odwiedzającej Płock w rewizycie z prawdziwie polską gościnnością:)
Olga Florczak
Medale pływaków LWJ
5 czerwca na pływalni Jagiellonka odbyły się zawody w ramach Licealiady Młodzieżowej Ligi Sportowej.
Reprezentacja Naszej Szkoły wystapiła w składzie:
- Gabriela Rutkowska - 1 miejsce 50m.stylem grzbietowym - 40,68 s.
- Iga Wuszter - 1 miejsce 50m. stylem dowolnym - 33,78 s.
- Grzegorz Suliński - 1 miejsce 50 m. stylem grzbietowym - 31,56 s.
- Bruno Szymański - 2 miejsce - 50 m. stylem dowolnym - 28,12 s.
Wszyscy zawodnicy wystartowali również w wyścigu sztafetowym mieszanym 4 x 25 m. zwyciężając z wynikiem 59,75 s.
Gratulujemy sukcesów pływakom z Jagiellonki:)
Archiwum Aktualności