Niemieccy uczniowie mieli możliwość uczestniczenia w lekcjach w Jagiellonce, zwiedzania najpiękniejszych zakątków Płocka oraz zobaczenia, co ciekawego dzieje się w Centrum Badawczo-Rozwojowym ORLEN S.A.. Wspólnie odwiedziliśmy stolicę Polski, gdzie polscy uczniowie zaprezentowali najpiękniejsze zabytki Warszawy, udaliśmy się z wizytą do płockiego ratusza i pracowaliśmy nad projektem. Ostatnim punktem całego przedsięwzięcia był pobyt w Gdańsku (zwiedziliśmy obóz koncentracyjny w Sztutowie, Muzeum Drugiej Wojny Światowej, ale mieliśmy też okazję zrelaksować się na plaży).
Poniżej prezentujemy refleksje naszych uczniów oraz ich rodziców:
„Drugi etap wymiany do Darmstadt, choć można rzec, że dla mnie już czwarty, licząc doświadczenia z pierwszego wyjazdu w jakim brałem udział w pierwszej klasie, był prawdziwie porywającym przeżyciem. Mimo tego, że zagrożenie powodziowe pokrzyżowało plany wyjazdu do Wrocławia, a organizacja zajęć musiała zostać dostosowana w spontaniczny sposób myślę, że udało nam się przybliżyć naszym przyjaciołom z Darmstadt polską kulturę w maksymalnym stopniu. Wycieczki do skansenu w Sierpcu czy Warszawy i Gdańska, które udało nam się zaaranżować pozwoliły grupie uczniów z obu liceów nie tylko zastanowić się nad tematem przewodnim wymiany, który kontynuując prace z czerwca jakie podjęliśmy w Darmstadt brzmiał: „Od historii do przyszłości – stosunki polsko-niemieckie bez barier i stereotypów”, lecz i zacieśnić nasze, już dotąd dosyć rozwinięte, relacje. Bowiem to właśnie dla nich, mianowicie ludzi, których się poznaje warto brać udział w takich przedsięwzięciach. Często poznane osoby staną się naszymi przyjaciółmi na długie lata, a nawet jeśli nie, to obydwie wzbogacają się wzajemnie o doświadczenia, o których w swojej unikatowości mogłoby się nie zdawać żadnej ze stron. Mimo że może się zdarzyć, że wraz z swoim korespondentem będzie się różnymi ludźmi o odmiennych zainteresowaniach, wspólnie spędzony czas i ugoszczenie swojego niemieckiego „brata” czy „siostry” to nauka czegoś co w obecnych czasach podziału jest ważniejsze niż kiedykolwiek wcześniej, mianowicie iż wszyscy jesteśmy takimi samymi ludźmi i bez względu na to jakim językiem się posługujemy czy z której części świata pochodzimy nie jesteśmy wcale tacy różni.”
Mikołaj Białaszek
„Pobyt grupy niemieckiej w Polsce oceniam bardzo pozytywnie. Podczas spędzonego wspólnie weekendu, miałam możliwość podzielić się naszą kulturą i tradycjami z moją partnerką niemiecką - spróbowała słynnych dań takich jak pierogi i bigos, poznała tryb życia polskiej rodziny, a także część polskiej historii w skansenie w Sierpcu. W następnym tygodniu grupa niemiecka wzięła udział w lekcjach, odwiedziła z nami Warszawę i muzeum Polin oraz muzeum II wojny światowej i obóz koncentracyjny Sztuthof. Pogłębiłam moją wiedzę, dotyczącą wydarzeń z czasów II wojny światowej i relacji polsko-niemieckich. Zaskoczyło mnie zainteresowanie pojedynczych uczniów niemieckich, którzy podczas zwiedzania zadawali nam pytania odnośnie tego, jak w polskich szkołach są przedstawiane tematy związane m.in z komunizmem. Uważam, za cała wymiana, rozwinęła moje zdolności komunikacyjne, przełamała stereotypy i pozwoliła dużo się od siebie nauczyć.”
Olga Mroczkowska
„Ta szkolna wymiana była dla mnie bardzo wartościowym doświadczeniem. Podczas pobytu poprawiłem swoją wymowę języka niemieckiego i poznałem wiele słów. Spotkałem wielu życzliwych ludzi, którzy byli bardzo pomocni w mojej nauce i codziennych sytuacjach.
Dzięki tej wymianie mogłem głębiej poznać kulturę niemiecką, co wzbogaciło moje zrozumienie o tradycjach i zwyczajach tego kraju. Pozwoliło mi to zobaczyć Niemcy z innej perspektywy.Ponadto, wymiana była okazją do nawiązania nowych znajomości i przyjaźni z rówieśnikami z Niemiec. Czas spędzony razem był nie tylko edukacyjny, ale także pełen zabawy i niezapomnianychchwil.Powróciłem z Niemiec z wieloma pozytywnymi wspomnieniami i nowymi umiejętnościami językowymi, które z pewnością przydadzą mi się w przyszłości. Jestem bardzo zadowolony z udziału w tej wymianie i dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do jej organizacji.”
Aleksander Romanowski
„Wymiana niemiecka była dla mnie bardzo ciekawym doświadczeniem. Moja partnerka wymianowa - Joyce - jest bardzo otwartą i komunikatywną osobą. Bez problemu nawiązała kontakt z całą moją rodziną. Nawet moja młodsza siostra powiedziała, że rozmawianie z Joyce po angielsku jest lepsze niż lekcja tego języka. Joyce chętnie brała udział we wszystkich proponowanych przez nas aktywnościach. Niestety warunki pogodowe i sytuacja powodziowa na południu Polski zmusiły nas do zmiany planów wycieczki, jednak pani prof. Sylwia Czermak, która organizowała wymianę dokonała rzeczy prawie niemożliwej i zmieniła miejsce wyjazdu na Gdańsk. Pobyt tam był świetnie zorganizowany. Punkty zwiedzania były dla mnie bardzo interesujące. Wycieczka obejmowała również czas na odpoczynek na plaży oraz w centrum Gdańska, podczas, którego miałam możliwość zobaczyć restaurację Harry’ego Pottera, która spodobała zarówno polskim, jak i niemieckim uczestnikom wymiany. Mam nadzieję, że będę miała możliwość wziąć udział w kolejnym projekcie wymiany polsko-niemieckiej.”
Karolina Jankowska
„Wymiana uczniowska ze szkołą z miasta Darmstadt była ekscytującą przygodą. Poznałam codzienność niemieckiej rodziny, ćwiczyłam umiejętności językowe, zwiedzałam i odkrywałam własne cechy charakteru. Z niemiecką partnerką wymieniałyśmy się doświadczeniami, opowiadałyśmy sobie o kulturach, w których się wychowałyśmy, pracowałyśmy wraz z resztą uczniów nad projektem w szkole i tworzyłyśmy wspomnienia, które zostaną ze mną na zawsze. Wymiana udowadnia, że nauka może być przyjemna i pozwala wykorzystać wiedzę w praktyce! Jestemwdzięczna, żemogłam w niejuczestniczyć.”
Weronika Orzeł
„Wymiana ze szkołą z partnerskiego miasta Darmstadt dostarczyła dużo niezapomnianych wrażeń i chwil. Jako rodzice mieliśmy stały kontakt z nauczycielami-koordynatorami z polskiej strony. Ponadto Panie, które koordynowały wymianą, szybko oraz skutecznie reagowały na dostosowanie programu wymiany do sytuacji powodziowej w Polsce. Koordynatorki bezstresowo dla młodzieży oraz rodziców zorganizowały zmianę miejsca integracji młodzieży w Polsce, co było pozytywnie odebrane przez rodziców. Wymiana dała możliwość poznać miasto partnerskie w gronie rówieśników, poznać nowe osoby, a także spojrzeć na trudne historyczne aspekty relacji polsko-niemieckich z innej perspektywy. Była to również szansa na zdobycie nowych doświadczeń zarówno językowych, jak i w rozwoju osobistym. Młodzież spędziła czas ciekawie oraz praktycznie, poszerzyła horyzonty współpracy. Bardzo się cieszę, że córka miała możliwość uczestniczyć w wymianie.Za opiekęserdeczniedziękuję.”
Wiktoria Orzeł (mama Weroniki)