W piątek osiemnastego października poczet sztandarowy Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Władysława Jagiełły w Płocku uczestniczył w uroczystościach pogrzebowych ekshumowanego przez Instytut Pamięci Narodowej śp. Stanisława Samca ps. Pasek. Było to ważne wydarzenie, kształtujące w uczniach patriotyzm oraz pamięć o ludziach, którzy oddali życie za wolną Ojczyznę.
Pogrzeb został zorganizowany przez łódzki oddział Instytutu Pamięci Narodowej i miał miejsce na Cmentarzu Komunalnym w Płocku. Uroczystości pogrzebowe rozpoczęły się o godzinie dwunastej wejściem pocztów sztandarowych do kaplicy, z pocztem sztandarowym 2. Mazowieckiego Pułku Saperów na czele. Warto wspomnieć, że przy szczątkach zmarłego wystawiona została wojskowa asysta honorowa. Następnie odprawiona została msza pogrzebowa, w trakcie której uczestnikom pogrzebu została przybliżona biografia Stanisława Samca ps. Pasek.
Urodził się on 14 marca 1925 r. w Łykoszynie koło Tomaszowa Lubelskiego. Jego rodzicami byli Stefan Samiec i Paulina Samiec z d. Byra. W czasie okupacji niemieckiej podczas II wojny światowej należał do Armii Krajowej. Służył w oddziale partyzanckim Andrzeja Dżygały ps. Korczak. Po wkroczeniu komunistów współdziałał w konspiracji z oddziałem AK-WiN Jana Leonowicza Burty. W 1946 r. z powodu zagrożenia aresztowaniem wstąpił do tego oddziału. Rok później, mimo ogłoszenia amnestii, zdecydował nie ujawniać się władzom. Następnie, po śmierci Jana Leonowicza, dowodził jednym z patroli w oddziale Jana Turzynieckiego Mogiłki. W 1952 r. jego pododdział został otoczony przez grupę operacyjną UB-KBW pod Przewodowem. W wyniku walki został ciężko ranny (w wyniku postrzału w kręgosłup był sparaliżowany od klatki piersiowej w dół) i dostał się do siedziby PUBP w Tomaszowie Lubelskim, a następnie został przetransportowany na oddział szpitalny więzienia na Zamku w Lublinie. Tam 18 października 1952 r. zmarł. Jego szczątki odkryto w 2017 r. podczas prac ekshumacyjnych na Cmentarzu przy ul. Unickiej w Lublinie.
Po uroczystej mszy, w której uczestniczyli przedstawiciele Wojska Polskiego, starostwa, wybranych szkół średnich z powiatu i innych instytucji państwowych, samorządowych, a także środowisk patriotycznych nastąpiło złożenie szczątków Stanisława Samca ps. Pasek w grobie. Towarzyszyła temu przemowa zastępcy dyrektora IPN Oddział w Łodzi pani dr Joanny Żelazko, przemowa członka rodziny, a także wojskowa salwa honorowa.
Julia Gajewska, Kl. IVD