Erasmus 2024 longterm
15. Festiwal Themersonowski
18 października w ramach 15. festiwalu Themersonowskiego, Jagiellonka gościła w swoich progach panią Małgorzatę Sady, Klarę Kopcińską oraz Renatę Jaskulską.Rozmowy o Themersonach to wspomnienia pań o pierwszych fascynacjach twórczością Stefana i Franciszki. Pierwsze spotkanie w ich londyńskim domu. O bukiecie z jesiennych liści podarowanych gospodyni, który zapoczątkował wieloletnią przyjaźń. O książce czytanej dla zabicia czasu, której treść przesądziła o kilku latach życia, wśród pamiątek po jej autorach. O wyjątkowym życiu i twórczości Themersonów oraz ich niezwykłym pogrzebie. Słuchając ich opowieści, anegdot, przenieśliśmy się w niezwykły świat wyobraźni Stefana i Franciszki. Az trudno było uwierzyć, że ten niezwykły człowiek: siedział w ławce, pisał sprawdziany, odrabiał lub nie odrabiał prac domowych, biegał po korytarzach naszej ponad stuletniej szkoły.A dziś w auli na parkowej ławeczce siedzi ich przyjaciółka, snuje opowieść, a za oknem drzewa w barwie jesieni, jak ten bukiet liści podarowany na rozpoczęcie ich znajomości.Spotkaniu towarzyszyła wystawa związana z pobytem Stefana Themersona w Płocku, oraz prezentacja książek, przygotowana przez opiekuna muzeum Jagiellończyków.
Erasmus+ 2024
Konkurs fotograficzny
W ostatnim tygodniu września Szkolne Koło Fotograficzne ogłosiło konkurs pt." W poszukiwaniu lata".
W odpowiedzi napłynęło od naszych uczniów kilkanaście ciekawych prac.
6Fotografie można już podziwiać od paru dni w gablocie szkolnej koła, a teraz pojawiły się na szkolnej witrynie. Dziękuję za udział w konkursie i gratuluję nagrodzonych prac.
- Blanka Paradowska Płaszczyk 2B
- Julia Gołaszewska 3D
- Magda Głowacka 3C
- Tatiana Misiak 3G
- Wiktoria Szczawińska 3D
- Zuzanna Żelechowska 3D
- Oliwia Słowikowska
- Aleksandra Raczkowska 3F
Marek Misiak
Wycieczka integracyjna
15 października 2024 roku wszyscy uczniowie klas pierwszych udali się na wycieczkę do Warszawy. Tam w przestrzeni TEP Factor integrowali się wykonując zadania logiczno - sprawnościowe. Najlepsze ekipy otrzymały pamiątkowe medale.
17
"Otrzęsiny Pierwszaków"
Podczas imprezy zorganizowanej 11 października 2024 uczniowie klas 1 wraz z wychowawcami zaprezentowali swoje umiejętności artystyczne. Tym razem motywem przewodnim imprezy organizowanej przez Samorząd Uczniowski LWJ, były pory roku. Publiczność zgromadzona w auli bawiła się świetnie.
16
Lekkoatleci na start!
W październiku odbywaja się pierwsze zawody lekkoatletyczne, które otwierają nowy sezon Licealiady rozgrywanej w ramach Młodzieżowej Ligi Sportowej.
61Na stadionie miejskim im. B. Szymańskiego w Płocku odbył sie 17 października 1 Rzut Ligi Lekkoatletycznej. Nasza szkoła wystawiła do zawodów reprezentantów w każdej z konkurencji. Kilkoro z nich zdobyło medale:
Złoty medal:
Natalia Ławicka (3d) - pchnięcie kulą
Dominik Łazarz (4d) - skok w dal
Jakub Orczyk (4d) - bieg na 400 m
Srebrny medal:
Wiktoria Guzmańska (1c) - 100 m
Sztafeta chłopców 4x100m - Szymon Bednarski, Domini Łazarz, Jakub Orczyk, Jan Lewandowski (2h)
Brązowy medal:
Oskar Cywiński (4e) - skok w dal
Szymon Bednarski (4b) - 100 m
Czwarte miejsce:
Nadia Druś - 400 m
Sztafeta dziewcząt 4x100m - Nadia Morze(4e), Karolina Łobodzińska (4e), Wiktoria Guzmańska (1c), Maja Rychter (2b)
W klasyfikacji druzynowej dziewczęta zdobyły 4 miejsce, a chłopcy 2.
Gratulujemy!
8 października w Sierpcu odbyły się Indywidualne Biegi Przełajowe o zasięgu powiatowym.
Reprezentacja Jagiellonki wystąpiła w składzie:
Wiktoria Guzmańska (1c) - 2 miejsce
Natalia Ławicka (3d) - 4 miejsce
Mikołaj Goździewski (2f) - 2 miejsce
Dominik Łazarz (4d) - 2 miejsce
Tymon Jarecki - Pawlikowski (2f)
Jakub Orczyk (4d)
Tymon Delawski (2d)
Gratulujemy!
Turniej siatkówki SALOS
Drużyna Jagiellonki zajęła 2 miejsce w Turnieju Siatkówki Dziewcząt zorganizowanym przez Stowarzyszenie Lokalne Salezjańskiej Organizacji Sportowej "Corona" Płock. Gratulujemy!
Emocje na języku 2024
Jak prawidłowo odczytać czyjeś emocje? Czy osoba na zdjęciu jest rozczarowana? Jak jednym określeniem nazwać nastrój ucznia przed egzaminem? Już po raz drugi uczniowie Jagiellonki rozpracowywali temat emocji i uczuć, a żeby nie było zbyt łatwo robili to w trzech językach: po polsku
, angielsku
i niemiecku
.
3Po zaciętej rywalizacji jagiellońska drużyna w składzie: Maja Maślanka (1G), Jan Kwasiborski (1G) oraz Piotr Korzekwiński (1C) zajęła drugie miejsce
Było edukacyjnie i wesoło, a pozytywnych EMOCJI w drugiej edycji gry miejskiej dostarczyło Mazowieckie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Płocku. Patronat nad wydarzeniem objęło Polskie Stowarzyszenie Nauczycieli Języka Niemieckiego. Serdeczne podziękowania dla doradców metodycznych MSCDN: pani Emilii Ziółkowskiej, Pani Anety Przedlackiej-Studniak oraz Pana Marcina Jaroszewskiego. Do zobaczenia za rok!
Klasa 2a w Parlamencie
W czwartek 17 października 2024 r. uczennice i uczniowie klasy II A wraz z nauczycielkami Karoliną Marszałek i Anną Stachowicz zwiedzali z przewodnikiem Sejm RP.
14Uczniowie oglądali również 20. posiedzenie Sejmu RP. Towarzyszył nam również radny płocki Tomasz Maliszewski. W Sejmie uczniowie byli gośćmi posłanki Elżbiety Gapińskiej, rozmawiali także z posłanką Krystyną Skowrońską i posłem Marcinem Józafaciukiem oraz dostrzegli posła Michała Wójcika;)
Dzień Edukacji Narodowej
"Głośne czytanie nocą" już 17 października!
ERASMUSDAYS 2024
W DNIU DZISIEJSZYM SPOŁECZNOŚĆ JAGIELLONKI OBCHODZIŁA ERASMUSDAYS 2024 ZAPRASZAMY DO FOTORELACJI !
30
ERASMUSDAYS - zapraszamy!
Nocowanie w Jagiellonce
4 pażdziernika odbyła się kolejna edycja "Nocowania w szkole". W imprezie zorganizowanej przez Samorząd Uczniowski LWJ wzięło udział 100 uczniów naszej szkoły.
26Organizatorzy szczególne podziękowania kieruja do Państwa Nauczycieli, którzy pełnili opiekę podczas wydarzenia:)
Jagiellończycy w terenie
W sobotę 5.10.2024 odbył się XLVI Rajd Pieczonego Ziemniaka, w którym wzięli udział uczniowie Jagiellonki. Pokonaliśmy trasę 10 kilometrów z Płocka do przystani żeglarskiej FLIS w Liszynie. Choć było wietrznie i chłodno to humory dopisały, a na mecie czekały nas pyszne pieczone ziemniaki.
Międzynarodowo w Jagiellonce
- Piszą o nas w prasie...
Sezon rowerowy rozpoczęty.
Na rozpoczęcie sezonu rowerowego w roku szkolnym 2024/25 odbył się rajd do Białobrzegów pod opieką Pana Dariusza Krzemińskiego
REWIZYTA GOŚCI Z NIEMIEC
W dniach 12-21 września do naszego miasta w ramach wymiany polsko-niemieckiej przybyli uczniowie z Darmstadt. Spotkanie było kolejną okazją wymiany doświadczeń między rówieśnikami oraz sposobnością do zacieśniania więzi, a nawet zawierania przyjaźni.
23Niemieccy uczniowie mieli możliwość uczestniczenia w lekcjach w Jagiellonce, zwiedzania najpiękniejszych zakątków Płocka oraz zobaczenia, co ciekawego dzieje się w Centrum Badawczo-Rozwojowym ORLEN S.A.. Wspólnie odwiedziliśmy stolicę Polski, gdzie polscy uczniowie zaprezentowali najpiękniejsze zabytki Warszawy, udaliśmy się z wizytą do płockiego ratusza i pracowaliśmy nad projektem. Ostatnim punktem całego przedsięwzięcia był pobyt w Gdańsku (zwiedziliśmy obóz koncentracyjny w Sztutowie, Muzeum Drugiej Wojny Światowej, ale mieliśmy też okazję zrelaksować się na plaży).
Poniżej prezentujemy refleksje naszych uczniów oraz ich rodziców:
„Drugi etap wymiany do Darmstadt, choć można rzec, że dla mnie już czwarty, licząc doświadczenia z pierwszego wyjazdu w jakim brałem udział w pierwszej klasie, był prawdziwie porywającym przeżyciem. Mimo tego, że zagrożenie powodziowe pokrzyżowało plany wyjazdu do Wrocławia, a organizacja zajęć musiała zostać dostosowana w spontaniczny sposób myślę, że udało nam się przybliżyć naszym przyjaciołom z Darmstadt polską kulturę w maksymalnym stopniu. Wycieczki do skansenu w Sierpcu czy Warszawy i Gdańska, które udało nam się zaaranżować pozwoliły grupie uczniów z obu liceów nie tylko zastanowić się nad tematem przewodnim wymiany, który kontynuując prace z czerwca jakie podjęliśmy w Darmstadt brzmiał: „Od historii do przyszłości – stosunki polsko-niemieckie bez barier i stereotypów”, lecz i zacieśnić nasze, już dotąd dosyć rozwinięte, relacje. Bowiem to właśnie dla nich, mianowicie ludzi, których się poznaje warto brać udział w takich przedsięwzięciach. Często poznane osoby staną się naszymi przyjaciółmi na długie lata, a nawet jeśli nie, to obydwie wzbogacają się wzajemnie o doświadczenia, o których w swojej unikatowości mogłoby się nie zdawać żadnej ze stron. Mimo że może się zdarzyć, że wraz z swoim korespondentem będzie się różnymi ludźmi o odmiennych zainteresowaniach, wspólnie spędzony czas i ugoszczenie swojego niemieckiego „brata” czy „siostry” to nauka czegoś co w obecnych czasach podziału jest ważniejsze niż kiedykolwiek wcześniej, mianowicie iż wszyscy jesteśmy takimi samymi ludźmi i bez względu na to jakim językiem się posługujemy czy z której części świata pochodzimy nie jesteśmy wcale tacy różni.”
Mikołaj Białaszek
„Pobyt grupy niemieckiej w Polsce oceniam bardzo pozytywnie. Podczas spędzonego wspólnie weekendu, miałam możliwość podzielić się naszą kulturą i tradycjami z moją partnerką niemiecką - spróbowała słynnych dań takich jak pierogi i bigos, poznała tryb życia polskiej rodziny, a także część polskiej historii w skansenie w Sierpcu. W następnym tygodniu grupa niemiecka wzięła udział w lekcjach, odwiedziła z nami Warszawę i muzeum Polin oraz muzeum II wojny światowej i obóz koncentracyjny Sztuthof. Pogłębiłam moją wiedzę, dotyczącą wydarzeń z czasów II wojny światowej i relacji polsko-niemieckich. Zaskoczyło mnie zainteresowanie pojedynczych uczniów niemieckich, którzy podczas zwiedzania zadawali nam pytania odnośnie tego, jak w polskich szkołach są przedstawiane tematy związane m.in z komunizmem. Uważam, za cała wymiana, rozwinęła moje zdolności komunikacyjne, przełamała stereotypy i pozwoliła dużo się od siebie nauczyć.”
Olga Mroczkowska
„Ta szkolna wymiana była dla mnie bardzo wartościowym doświadczeniem. Podczas pobytu poprawiłem swoją wymowę języka niemieckiego i poznałem wiele słów. Spotkałem wielu życzliwych ludzi, którzy byli bardzo pomocni w mojej nauce i codziennych sytuacjach.
Dzięki tej wymianie mogłem głębiej poznać kulturę niemiecką, co wzbogaciło moje zrozumienie o tradycjach i zwyczajach tego kraju. Pozwoliło mi to zobaczyć Niemcy z innej perspektywy.Ponadto, wymiana była okazją do nawiązania nowych znajomości i przyjaźni z rówieśnikami z Niemiec. Czas spędzony razem był nie tylko edukacyjny, ale także pełen zabawy i niezapomnianychchwil.Powróciłem z Niemiec z wieloma pozytywnymi wspomnieniami i nowymi umiejętnościami językowymi, które z pewnością przydadzą mi się w przyszłości. Jestem bardzo zadowolony z udziału w tej wymianie i dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do jej organizacji.”Aleksander Romanowski
„Wymiana niemiecka była dla mnie bardzo ciekawym doświadczeniem. Moja partnerka wymianowa - Joyce - jest bardzo otwartą i komunikatywną osobą. Bez problemu nawiązała kontakt z całą moją rodziną. Nawet moja młodsza siostra powiedziała, że rozmawianie z Joyce po angielsku jest lepsze niż lekcja tego języka. Joyce chętnie brała udział we wszystkich proponowanych przez nas aktywnościach. Niestety warunki pogodowe i sytuacja powodziowa na południu Polski zmusiły nas do zmiany planów wycieczki, jednak pani prof. Sylwia Czermak, która organizowała wymianę dokonała rzeczy prawie niemożliwej i zmieniła miejsce wyjazdu na Gdańsk. Pobyt tam był świetnie zorganizowany. Punkty zwiedzania były dla mnie bardzo interesujące. Wycieczka obejmowała również czas na odpoczynek na plaży oraz w centrum Gdańska, podczas, którego miałam możliwość zobaczyć restaurację Harry’ego Pottera, która spodobała zarówno polskim, jak i niemieckim uczestnikom wymiany. Mam nadzieję, że będę miała możliwość wziąć udział w kolejnym projekcie wymiany polsko-niemieckiej.”
Karolina Jankowska
„Wymiana uczniowska ze szkołą z miasta Darmstadt była ekscytującą przygodą. Poznałam codzienność niemieckiej rodziny, ćwiczyłam umiejętności językowe, zwiedzałam i odkrywałam własne cechy charakteru. Z niemiecką partnerką wymieniałyśmy się doświadczeniami, opowiadałyśmy sobie o kulturach, w których się wychowałyśmy, pracowałyśmy wraz z resztą uczniów nad projektem w szkole i tworzyłyśmy wspomnienia, które zostaną ze mną na zawsze. Wymiana udowadnia, że nauka może być przyjemna i pozwala wykorzystać wiedzę w praktyce! Jestemwdzięczna, żemogłam w niejuczestniczyć.”
Weronika Orzeł
„Wymiana ze szkołą z partnerskiego miasta Darmstadt dostarczyła dużo niezapomnianych wrażeń i chwil. Jako rodzice mieliśmy stały kontakt z nauczycielami-koordynatorami z polskiej strony. Ponadto Panie, które koordynowały wymianą, szybko oraz skutecznie reagowały na dostosowanie programu wymiany do sytuacji powodziowej w Polsce. Koordynatorki bezstresowo dla młodzieży oraz rodziców zorganizowały zmianę miejsca integracji młodzieży w Polsce, co było pozytywnie odebrane przez rodziców. Wymiana dała możliwość poznać miasto partnerskie w gronie rówieśników, poznać nowe osoby, a także spojrzeć na trudne historyczne aspekty relacji polsko-niemieckich z innej perspektywy. Była to również szansa na zdobycie nowych doświadczeń zarówno językowych, jak i w rozwoju osobistym. Młodzież spędziła czas ciekawie oraz praktycznie, poszerzyła horyzonty współpracy. Bardzo się cieszę, że córka miała możliwość uczestniczyć w wymianie.Za opiekęserdeczniedziękuję.”
Wiktoria Orzeł (mama Weroniki)
Opowieści o czarownicach i kompetencjach Cesarzowej :)
W dniach 11 – 13 września uczniowie klas 2h i 4g przebywali na wycieczce w Bratysławie i Wiedniu.
32Przy diametralnie zmieniającej się pogodzie spacerowali uliczkami starówek tych pięknych miast, odwiedzali muzea, oglądali studnię i ogrody zamkowe, kościoły, dom Hundertwassera, a także wysłuchiwali niesamowitych opowieści o historii oraz legendach związanych z tymi miejscami.
Martyna Florkowska-Kardasz
Archiwum Aktualności