Jagiellończycy wzięli udział w obchodach Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego w Łodzi.
11 marca 2025 r. uczniowie klasy 2A o profilu humanistyczno-prawniczym wzięli udział w obchodach "Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego 2025", odbywającego się na Uniwersytecie Łódzkim w Instytucie Filologii Polskiej i Logopedii na Wydziale Filologicznym UŁ.
Uczestniczyliśmy w zajęciach i wykładach, które były bardzo ciekawe, pokazywały bogactwo i piękno języka polskiego.
Nie rwij sobie włosów z głowy! - to tylko frazeologizm - na tych zajęciach poznaliśmy definicję frazeologizmów i przykłady ich użycia oraz zrozumieliśmy, jak ważną częścią naszego języka są związki frazeologiczne. Zastanawialiśmy się nad tym, po co tworzy się frazeologizmy, ćwiczyliśmy poprawne ich użycie.
Wokół wieku XIX - spotkanie literackie - poznaliśmy sposób interpretacji wierszy za pomocą rysunku – mieliśmy okazję stworzyć naszą interpretację dzieł znanych poetów, co było bardzo ciekawym doświadczeniem. To była ciekawa podróż przez literaturę i kulturę XIX wieku. Sprawdzaliśmy, jak sztuczna inteligencja radzi sobie z analizowaniem tego okresu.
Na tropie literatury najnowszej - zgłębiliśmy w formie zabawnych zajęć wiedzę na temat współczesnej literatury i jej autorów, oraz nagród przyznawanym poetom. Zastanawialiśmy się nad kryteriami przyznawania nagród literackich, takich jak Nike, Paszport Polityki, Nagroda im. Kapuścińskiego. Zachęciło nas to do sięgnięcia po współczesne utwory literackie.
Fantastyka a polonistyka - wykład poszerzył naszą wiedzę na temat fantastyki i pozwolił poznać wiele jej gatunków, co będzie pomocne w zdecydowaniu, co chcemy przeczytać, gdy sięganiemy po książki z tego gatunku. Zaprezentowane nam zostały rożne gatunki fantastyki: urrban fantasy, dark fantasy, low fantasy, romantasy oraz najbardziej wyraziste ich przykłady.
W przerwach między zajęciami mogliśmy zgłębiać wiedzę na przygotowanych stoiskach gier i zabaw, gdzie czekały na nas małe konkursy i nagrody. Naszymi przewodnikami i prowadzącymi zajęcia byli studenci i pracownicy Uniwersytetu Łódzkiego w Instytucie Filologii Polskiej i Logopedii.
Dziękujemy za tak cudowne doświadczenia i zaproszenie Instytutowi Filologii Polskiej i Logopedii w Łodzi.
Julia Sadkowska, kl. 2A
Organizatorzy i opiekunowie:
Anna Żabka
Anna Stachowicz
Iwona Szczawińska