W dniach 6–8 czerwca 2025 roku miała miejsce ósma edycja konferencji Płock Model United Nations, zorganizowana przez uczniów realizujących program Matury Międzynarodowej w Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Władysława Jagiełły w Płocku. W wydarzeniu udział łącznie wzięło ponad 100 osób, w tym uczniowie szkół ponadpodstawowych z całej Polski, studenci oraz goście z zagranicy.
Uroczyste rozpoczęcie konferencji miało miejsce w sali obrad Urzędu Miasta Płocka. Podczas Ceremonii Inauguracyjnej przedstawieni zostali Patroni Honorowi tegorocznego wydarzenia: Marszałek Województwa Mazowieckiego, Prezydent Miasta Płocka, CIFAL oraz UNITAR, Starostwo Płockie, Akademia Mazowiecka, Płocki Park Przemysłowo-Technologiczny, Okręgowa Rada Adwokacka oraz nasi sponsorzy.
W trakcie symulacji Zgromadzenia Ogólnego tematem otwierającym sesję plenarną było rozważenie kwestii państwowości Saharyjskiej Arabskiej Republiki Demokratycznej ze szczególnym uwzględnieniem działań Misji ONZ ds. Referendum w Saharze Zachodniej (MINURSO). Delegaci, wcielając się w przedstawicieli różnych państw, wygłaszali oficjalne stanowiska, odpowiadali na pytania oraz brali udział w intensywnej wymianie argumentów. Dla wielu był to pierwszy kontakt z tak formalnym wystąpieniem publicznym, co czyniło ich zaangażowanie jeszcze bardziej imponującym. Mimo, że nie każdy miał szansę zabrać głos, ilość pytań i poziom dyskusji świadczyły o świetnym przygotowaniu uczestników.
Po zakończeniu sesji inauguracyjnej, delegaci rozeszli się do wyznaczonych komitetów pracujących w przestrzeniach Akademii Mazowieckiej. Podczas tegorocznego PlocMUNa delegaci mieli okazję wcielić się w reprezentantów krajów i jednostek w 8 różnych komitetach:
1.Rada Bezpieczeństwa ONZ (UNSC) – temat: Analiza sytuacji w Saharyjskiej
Arabskiej Republice Demokratycznej ze szczególnym uwzględnieniem misji na rzecz
Referendum w Saharze Zachodniej.
2. Rada Praw Człowieka ONZ (UNHRC) – temat: Ochrona praw człowieka w
niekonwencjonalnych ruchach religijnych.
3. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) – temat: Rozwiązywanie problemu
szkodliwych trendów w mediach społecznościowych z naciskiem na ich wpływ na
młodzież.
4. podmiot Organizacji Narodów Zjednoczonych na rzecz Równości Płci i Wzmocnienia
Kobiet (UN Women) – temat: Analiza działań mających na celu ochronę praw kobiet
w Mjanmie w świetle niedawnej niestabilności politycznej.
5. Biuro Narodów Zjednoczonych ds. Narkotyków i Przestępczości (UNODC) – temat:
Dyskusja na temat prywatyzacji kompleksu więzienno-przemysłowego.
6. Komisja Narodów Zjednoczonych ds. Nauki i Technologii na rzecz Rozwoju (CSTD)
– temat: Rozwiązywanie globalnego kryzysu niedoboru organów ze szczególnym
uwzględnieniem ksenotransplantacji i sztucznych organów.
7. Program Środowiskowy Organizacji Narodów Zjednoczonych (UNEP)- Ocena ryzyka
związanego z wydobyciem głębinowym.
8. Międzynarodowy Trybunał Karny (ICC) – temat: Prokurator przeciw Abdallah Banda
(proces sądowy dowódcy rebeliantów z Sudanu Abdallah Banda za zbrodnie wojenne).
Pierwszy dzień obrad upłynął pod znakiem prezentowania narodowych stanowisk i zaznajamiania się z formułą debat ONZ, prowadzonych w całości w języku angielskim. Dla wielu uczestników było to prawdziwe wyzwanie, jednak atmosfera współpracy sprzyjała przełamywaniu barier.
Drugi dzień konferencji, tj. sobota, 7 czerwca to czas intensywnych dyskusji i wspólnego opracowywania treści rezolucji. W każdym komitecie delegaci starali się wypracować wspólne stanowisko, które następnie miało zostać ujęte w oficjalnym dokumencie końcowym. Stworzenie takiej rezolucji wymagało nie tylko doskonałej znajomości tematu i dyplomatycznego wyczucia ale również biegłości w technicznej stronie sporządzania dokumentów zgodnych z zasadami ONZ. Teksty musiały być sformatowane zgodnie z wytycznymi zawartymi w dokumencie "Rules of Procedure", a do ich przyjęcia wymagana była większość głosów. Dzięki podejmowanym działaniom uczestnicy zdobywali umiejętności retoryczne, osiągania kompromisu oraz negocjacji pod okiem moderatorów i opiekunów komitetów.
Niedziela, 8 czerwca, była kulminacją całego wydarzenia. Podczas finałowego Zgromadzenia Ogólnego każdy komitet zaprezentował efekty swojej pracy - gotowe projekty rezolucji, które następnie poddano głosowaniu. Wszystkie delegacje, niezależnie od wcześniejszego przydziału do wybranych komitetów, miały obowiązek oddać głos zgodnie z polityką swojego kraju. Często wiązało się to z koniecznością szybkiej analizy nowych tematów i uzasadniania swoich decyzji przed resztą uczestników.
Zwieńczeniem wydarzenia była uroczystość Closing Ceremony, podczas której przyznano wyróżnienia i nagrody dla najbardziej aktywnych i kreatywnych uczestników. Oceniano m.in. umiejętności negocjacyjne, styl wypowiedzi, poziom przygotowania merytorycznego oraz zaangażowanie w pracę komisji.
Uczestnicy zgodnie ocenili tegoroczną edycję PlocMUN jako bardzo wartościową i wzbogacającą zarówno pod względem organizacyjnym, jak i edukacyjnym, co ponownie było możliwe do osiągnięcia dzięki współorganizowaniu konferencji przez Województwo oraz współfinansowaniu wydarzenia ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego, jak również przez naszych Patronów Honorowych oraz Sponsorów.
Doceniono także wcześniej przygotowane materiały stanowiące wytyczne do prowadzenia prac w komitetach, wysoką jakość debat, dbałość o logistykę oraz zaangażowanie organizatorów w stworzenie przyjaznej i profesjonalnej atmosfery. Wyróżniającym się elementem płockiego wydarzenia był również bogaty patronat honorowy, dzięki któremu PlocMUN 2025 potwierdził swoją pozycję jako jedna z najbardziej prestiżowych konferencji modelowych ONZ w Polsce, oferując młodzieży wyjątkową przestrzeń do rozwoju osobistego, kształcenia kompetencji przyszłości oraz zdobywania doświadczeń w pracy zespołowej i międzynarodowej dyplomacji.
W zespole odpowiedzialnym za organizację wydarzenia znalazły się uczennice klasy 3G programu Matury Międzynarodowej IB DP z Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Władysława Jagiełły w Płocku. Były to: sekretarz generalny - Klaudia Wyrębkowska, zastępca - Maja Ryska, przewodnicząca Zgromadzenia Ogólnego - Gabriela Król, jej zastępca - Olga Kępczyńska oraz Doradca Sekretariatu ds. Kreatywności - Kornelia Świtkiewicz. Do przygotowań konferencji włączyli się również inni uczniowie z klasy 3G oraz liczni wolontariusze bezpośrednio pomagający zespołowi organizacyjnemu.
Serdeczne podziękowania za współorganizację wydarzenia i koordynowanie współpracy z Akademią Mazowiecką skierowane są do Pani Dr Anny Araucz, która czuwała również nad przebiegiem całej konferencji.